3 najważniejsze sposoby na oddłużanie

Data dodania: 10 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 8 września 2017 r.

O ile popaść w długi jest bardzo łatwo, o tyle proces oddłużania to żmudne, powtarzalne i często trwające lata działania. Istnieją firmy oraz kancelarie adwokackie zajmujące się tym tematem profesjonalne. Co to jest oddłużanie, co nam daje i jakie są jego trzy podstawowe metody?

Oddłużanie – definicja

Oddłużanie w najprostszym ujęciu to nie tylko zastąpienie określonego długu innym zobowiązaniem, a przede wszystkim doprowadzenie do poprawy płynności finansowej dłużnika. Dalekosiężnym celem jest usunięcie negatywnej historii z rejestrów dłużników – BIK i KRD, co z kolei wpływa na odzyskanie wiarygodności finansowej i wypłacalności.

Kredyt oddłużający – to ostateczność

Pierwszym, najprostszym, ale nie zawsze skutecznym sposobem jest kredyt oddłużający. Firmy posiadające bardziej liberalne zapisy godzą się na tego typu zobowiązania finansowe. Należy jednak pamiętać, że jest to tylko odwleczenie problemu w czasie, a spłata nie zmniejsza się, czasem – wręcz przeciwnie. Warto także zauważyć, że im szybciej dana firma obiecuje nam przelać pieniądze na konto, tym szybciej możemy spodziewać się idących za tym kłopotów. Kredyt oddłużający zazwyczaj poprzedzony jest dogłębną weryfikacją dłużnika, gromadzeniem dokumentacji i dopiero, po ich akceptacji, podjęciem decyzji. Dalekosiężnym celem jest przeniesienie zadłużenia na kredyt hipoteczny do banku komercyjnego oraz spłata jednej, regularnej raty miesięcznej.

Zmniejszenie rat

Zmniejszenie rat – brzmi pięknie, jednak w praktyce nie jest to proste. Aby pertraktować z bankiem, z pewnością należy wynająć profesjonalistów. Banki posiadają szereg procedur, a podstawowe zasady ujmują w umowach. Podpisują taki papier możemy być przekonani, że nikt nie potraktuje nas wyjątkowo i indywidualne. Jednak w przypadku 5% wszystkich dłużników banki są skłonne do przesunięć spłat, przydzielania tzw. wakacji kredytowych, czy rozkładania kredytów na więcej zmniejszonych rat.

Szeroko pojęta poprawa sytuacji dłużnika

Sposobem, od którego w zasadzie powinno się zacząć, jest ogólna poprawa sytuacji dłużnika. Chodzi tutaj o jego status materialny, przyzwyczajenia, oszczędności. Być może przydatne będzie zdobycie nowego wykształcenia bądź zwrócenie się o pomoc do rodziny.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu