Obecnie na rynku istnieje coraz większe zagrożenie niewypłacalnością kredytobiorców. Ani w interesie pożyczkodawcy, ani klienta, nie jest doprowadzenie do sytuacji niewypłacalności. Banki prowadzą więc w ostatnich latach zdecydowanie bardziej wnikliwą weryfikację klientów i stawiają im wyższe wymagania – o pożyczkę jest więc znacznie trudniej.
Niektórzy ludzie decydują się na rozwiązywanie problemu długu zaciąganiem kolejnych kredytów. To niestety prowadzi do sytuacji nazywanej pętlą kredytową – w nawiązaniu do pętli dookoła szyi wisielca, która dusi człowieka za mocno pogrążonego w długach.
Spis treści
Najważniejsze to nie unikać problemu
Poczucie duszenia się jest bardzo powszechne wśród tych, do których ciągle dzwonią wierzyciele czy komornicy. Chęć ukrywania się przed problemami jest powszechna, ale jest też najgorszym możliwym rozwiązaniem. Chociaż często człowiekowi wydaje się w takiej sytuacji, że nie ma z niej wyjścia – samo pozostanie w kontakcie z wierzycielami i szczere rozmawianie z nimi pozwala zrestrukturyzować dług lub wynegocjować nowe warunki.
Istnieje kilka podstawowych sposobów radzenia sobie z zadłużeniem, które polecają wszyscy specjaliści:
- – Kredyt konsolidacyjny. Szczególnie dobre rozwiązanie dla osób, które posiadają już sporo kredytów i innych produktów ratalnych na swoim koncie. Gdy posiada się kilka kart kredytowych, z których każda w innym banku, a do tego duże dwa kredyty i jeszcze parę produktów z różnych sklepów na raty – praktycznie codziennie pojawia się konieczność znalezienia pieniędzy. Kredyt konsolidacyjny zbiera większość z tych kosztów klienta i spłaca je na raz, sprzedając klientowi kredyt na taką wysokość. Wiele rat zamienia się na jedną i to często znacznie mniejszą – dzięki wydłużeniu okresu kredytowania czy obniżeniu oprocentowania.
- – Posiadając zobowiązania wynikające z chwilówek, należy przede wszystkim podjąć współpracę z kredytodawcą. W jego interesie również jest odzyskanie swoich pieniędzy, więc w sytuacji niewypłacalności klienta często zgadza się on na rozłożenie całości na kilka lub nawet kilkanaście dogodnych rat. Należy więc zadzwonić na infolinię firmy pożyczkowej i poprosić o ustalenie nowego harmonogramu spłaty. Jest to zawsze lepsze dla budżetu domowego niż oddanie całości w jednej transzy.
- – W najtrudniejszej sytuacji wrato rozważyć sprzedaż lub zastaw posiadanych przedmiotów, ruchomości i dóbr, które pozwolą na spłacenie najbardziej pilnych zobowiązań, jednak bez zaciągania następnych.
Komentarze