Bank odmówił pożyczki, brak zdolności kredytowej

brak zdolności kredytowej
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Jeśli potrzebujemy pieniędzy na remont mieszkania, naprawę samochodu czy zakup nowej lodówki, zwykle udajemy się do banku. Poza popularnymi kredytami hipotecznymi oferowane są tam kredyty konsumenckie, które są w stanie pokryć nasze bieżące potrzeby. Składamy wniosek, dostarczamy niezbędne dokumenty i cierpliwie czekamy na decyzję banku. Niejednokrotnie bywa tak, ze wniosek zostaje rozpatrzony negatywnie i bank odmawia nam udzielenia kredytu.

Dlaczego?

Nie zawsze zostaniemy o tym poinformowani, ponieważ ocena ryzyka kredytowego odbywa się według wewnętrznych procedur, których bank nie chce zdradzać klientom. Mogliby oni wtedy celowo oszukać we wniosku, aby otrzymać kredyt, którego nie będą w stanie spłacać. Negatywne rozpatrzenie wniosku bardzo często jest efektem niewystarczających zarobków, posiadania umowy na czas określony lub nieprzychylnej historii kredytowej. Ta ostatnia ma tutaj ogromne znaczenie.
Historia kredytowa każdego klienta banku czy SKOK-u jest odnotowana w BIK. Biuro Informacji Kredytowej istnieje od wielu lat, a jego celem jest przechowywanie danych dotyczących kredytobiorców.

Jakie dane znajdziemy w BIK?

Zarówno te negatywne, jak i pozytywne. Pozytywne wpisy mogą działać na naszą korzyść, jeśli staramy się o kolejny kredyt. W takiej sytuacji bank dowiaduje się z BIK, że poprzednie zobowiązanie spłacaliśmy bez opóźnień i chętniej przyzna nam nową pożyczkę. Problem pojawia się wtedy, gdy w BIK widnieją informacje, które każą bankowi zaliczyć nas do grupy wysokiego ryzyka i odmówić udzielenia wsparcia finansowego.

Wiele osób zastanawia się, czy dane w BIK można wyczyścić.

Na rynku funkcjonują też firmy, które proponują tego rodzaju usługi. Jest to kosztowne przedsięwzięcie, które zwykle kończy się niepowodzeniem. Dlaczego? Ponieważ BIK posiada konkretne wytyczne, według których postępuje przy gromadzeniu i przechowywaniu informacji o kredytobiorcach. Pozytywne informacje znajdują się tutaj tak długo, na jak długo wyraziliśmy zgodę. Dane dotyczące zobowiązania spłacanego z opóźnieniem będą natomiast widniały BIK nawet przez pięć lat. Warunkiem jest jednak opóźnienie spłaty raty przynajmniej o 60 dni.

Jak można uzyskać wsparcie finansowe, jeśli mamy negatywną historię w BIK lub widniejemy w KRD?

Najprostszym sposobem jest skierowanie się do firmy udzielającej pożyczek pozabankowych. Większość z nich zaproponuje nam pożyczkę bez BIK. Do takich instytucji należy Kredito24. Na pożyczkę mogą liczyć już osoby od osiemnastego roku życia. Kredito24 udziela wsparcia finansowego tym, którzy widnieją w BIK czy KRD. Nie sprawdza się tutaj bowiem historii kredytowej klienta, umożliwiając tym samym wzięcie pożyczki nawet tym, którzy mieli niegdyś problemy ze spłatą zobowiązań wobec banku czy SKOK-u.

Nie musimy zatem przejmować się swoją negatywną historią kredytową, ponieważ w Kredito24 jest ona bez znaczenia. Niektóre parabanki sprawdzają jednak historię kredytową swoich klientów. Nie można widnieć w BIK czy KRD, jeśli planujemy wziąć pożyczkę w Vivus.