Brak bieżącego zatrudnienia a uzyskanie pożyczki

0
915
Brak bieżącego zatrudnienia a uzyskanie pożyczki
Ocena

Kredyty i pożyczki okazują się przydatne w sytuacjach, które wymagają pilnego zdobycia gotówki. Kiedy zachodzi taka sytuacja, większość ludzi w pierwszej kolejności bierze pod uwagę konieczność zwrócenia się do banku. To właśnie ta instytucja jest w głównej mierze kojarzona z udzielaniem pożyczek gotówkowych.

Jednak o ile osoby, które posiadają stałe miejsce zatrudnienia, mogą starać się o udzielenie kredytu w banku, tak ci, którzy borykają się z brakiem pracy lub są zatrudniani w oparciu o tak zwane umowy śmieciowe, mogą mieć z tym poważny problem. Przeprowadzając procedurę kredytową, bank musi przestrzegać bardzo rygorystycznych przepisów prawa bankowego, które bardzo dokładnie określają, kto może otrzymać pożyczkę. Osoby nie posiadające bieżącego zatrudnienia mogą słusznie się obawiać, że w tradycyjnym banku nie otrzymają pomocy finansowej.

Alternatywa dla banków

Alternatywą dla usług świadczonych przez banki jest działalność firm pożyczkowych, których w ostatnich latach pojawiło się na polskich rynku bardzo wiele. Instytucje zwane parabankami nie podlegają surowemu prawu bankowemu, ale opierają swoje działanie na umowach cywilno-prawnych i swoich własnych wewnętrznych regulaminach.

I właśnie w dość liberalnych zasadach, jakimi kierują się firmy pożyczkowe, tkwi szansa dla osób, które nie posiadają stałego miejsca zatrudnienia. W rankingach firm pożyczkowych można zauważyć oferty parabanków (np. Provident), które zachęcają do skorzystania z ich usług, kusząc minimum formalności i weryfikacji. W wielu przypadkach oznacza to, że klient nie jest sprawdzany ani pod kątem zatrudnienia, ani wysokości zarobków.

Część firm pożyczkowych zapewnia, że nie sprawdza również, czy pożyczkobiorca figuruje w krajowych rejestrach dłużników. To często jedyny sposób, by osoby pozbawione źródła dochodu lub mające w przeszłości kłopoty ze spłatą zadłużenia, otrzymały pożyczkę.

Podejście indywidualne

Jednak nie oznacza to, że osoba, która nie posiada bieżącego zatrudnienia otrzyma pożyczkę w każdym parabanku. Każda firma kieruje się własnymi zasadami, co oznacza, że zaświadczenie o zatrudnieniu może być wymagane.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here