Chwilówka z małymi wymaganiami

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Osoby, które są zainteresowane pozyskaniem pożyczki, często martwią się, że nie spełnią wszystkich wymagań, by ją otrzymać. Niestety, nie są to obawy bezpodstawne, ponieważ w wielu przypadkach pozyskanie pożyczki wiąże się z licznymi formalnościami i spełnieniem określonych wymogów.

Przodują w nich głównie banki, które kredytów udzielają w oparciu o działanie prawa bankowego i są bardzo surowe w przestrzeganiu zasad przyznawania pożyczek.

Na rynku działają również instytucje pozabankowe czyli firmy pożyczkowe i parabanki. Funkcjonują one w oparciu o własne regulaminy wewnętrzne, w których określają, jakie wymagania musi spełnić klient starający się o pożyczkę.

Co brane jest pod uwagę?

Warto wiedzieć, że każda firma pożyczkowa kieruje się własnymi kryteriami przyznawania pożyczek i jeśli nie spełni się wymagań jednej z nich, wcale nie oznacza to, że nie otrzyma się pożyczki w innej. Większość firm pożyczkowych (Vivus, Wonga, Provident) kieruje się następującymi wymogami.

Wiek pożyczkobiorcy. Większość firm pożyczkowych zwraca baczną uwagę na wiek osoby, która wnioskuje o udzielenie pożyczki. Pożyczki najchętniej przyznawane są osobom między 20 a 75 rokiem życia, ale warto wiedzieć, że niektóre parabanki udzielają pożyczek wyłącznie osobom, które ukończyły 23 lata. Zdarzają się również ofert skierowane także do młodszych klientów, którzy ukończyli 18 lat.
Dokument tożsamości. Osoba, która stara się o pożyczkę musi posiadać dokument tożsamości stwierdzający polskie obywatelstwo. W większości wypadków wymagany jest dowód osobisty, choć zdarza się, że mniejsze firmy dopuszczają możliwość przedstawienia innych dowodów tożsamości np. prawo jazdy, czy paszportu. W wielu przypadkach weryfikuje się miejsce zameldowania pożyczkobiorcy.
Zatrudnienie i wysokość zarobków. Część firm pożyczkowych może wymagać od swoich klientów dostarczenia tego typu zaświadczeń. Jeśli pracuje się „na czarno”, trzeba poszukać pożyczkodawcy, który nie wymaga informacji o zatrudnieniu.
Rejestr dłużników. Chociaż firmy pożyczkowe uznane są za niezwykle przystępne w kwestii udzielania pożyczek, w wielu przypadkach i tutaj dochodzi do weryfikacji w krajowych rejestrach. Część parabanków weryfikuje klienta pod kątem BIK, KRD czy ERIF. Zdarzają się również oferty, które kuszą brakiem jakiejkolwiek weryfikacji.