Co to jest BIK i jak sprawdzić BIK za darmo ?

Data dodania: 11 marca 2023 r. / Aktualizacja: 17 marca 2023 r.
Czym jest BIK Czym jest BIK
Źródło: Andrea Piacquadio / Pexels
Chcesz zaciągnąć kredyt w banku lub uzyskać pożyczkę od firmy pożyczkowej? Każdy pożyczkodawca sprawdzi historię kredytową, jaką masz w biurze informacji gospodarczej. Jednym z popularniejszych biur tego typu jest właśnie BIK. W tym artykule dowiesz się, czym jest BIK, jak działa i jakie usługi oferuje. A jeżeli chcesz się dowiedzieć, czy można wyczyścić swoją historię kredytową albo pobrać raport BIK za darmo, to czytaj dalej! Odpowiedzi znajdziesz w tym tekście.

BIK – co to takiego?

BIK to skrót od nazwy Biuro Informacji Kredytowej. To spółka akcyjna utworzona przez Związek Banków Polskich i banki prywatne. Biuro Informacji Kredytowej gromadzi zarówno dane dotyczące zobowiązań finansowych firm, jak i klientów indywidualnych, które zostały zebrane od:
 • banków,
 • SKOK-ów,
 • pozabankowych firm pożyczkowych.

BIK został powołany i działa na podstawie ustawy Prawo bankowe. Oprócz samego gromadzenia danych BIK zobowiązany jest również wszystkie informacje przechowywać i udostępniać. Jest to pewnego rodzaju skarbonka, która jest pełna informacji o zobowiązaniach kredytowych klientów i przedsiębiorstw.

W BIK można znaleźć zarówno negatywną, jak i pozytywną historię kredytową kredytobiorców. Sprawia to, że kredytodawcy mogą na bieżąco sprawdzać, czy potencjalny klient jest wiarygodny.

Zobacz również co to KRD?

 

Jak działa Biuro Informacji Kredytowej?

Najlepiej zobrazować działanie BIK-u na konkretnym przykładzie.
Adamowi popsuł się stary telewizor. Już od dawna myślał o wymianie, ale póki stary sprzęt działał, to nie chciał go zmieniać. Miał na oku już kilka ciekawych modeli. Postanowił wziąć upatrzony telewizor na raty. Sklep RTV AGD miał interesującą ofertę z ratami 0%. W związku z tym:
 1. Adam złożył wniosek o pożyczkę ratalną w punkcie kredytowym sklepu.
 2. Wniosek trafia do banku, który go rozpatrzy i sprawdzi BIK poprzez wysłanie zapytania.
 3. Szybko zostaje wysłana zwrotna informacja BIK do banku o ocenie zdolności kredytowej klienta.
 4. Bank podejmuje decyzję na podstawie otrzymanych danych z BIK-u. Decyzja o przyznaniu rat będzie zależeć od pozytywnej historii kredytowej Adama.
 5. Adam miał pozytywną historię w BIK, więc bez problemu otrzymał kredyt. Teraz kiedy spłaca co miesiąc raty w terminie, to bank informacje o płatnościach wysyła do bazy danych BIK. W ten sposób buduje sobie również wiarygodność kredytową, gdyby w przyszłości znowu potrzebował pożyczyć pieniądze.
Gdyby Adam spóźniał się z płatnościami rat albo w ogóle ich nie spłacał, to te informacje również bank wyśle do BIK-u. W ten sposób działa na swoją niekorzyść, bo jego zdolność kredytowa spada przez takie działanie.

Jakie dane zbiera BIK?

Powyższy przykład pokazał Ci, że każde informacje o wziętym przez Ciebie kredycie czy pożyczce trafiają do bazy danych BIK. Przynajmniej raz w miesiącu bank będzie tam wysyłać informacje dotyczące spłat rat.
Jakie dokładnie dane są wtedy przekazywane?
 • twoje dane osobowe,
 • historia zobowiązań pożyczkowych i kredytowych – kiedy został wzięty kredyt, w jakiej walucie, jaki jest to rodzaj kredytu, wysokość raty i okres spłaty,
 • historia i terminy spłat,
 • zadłużenia, jeżeli takie są.
Jednak w BIK znajdziesz nie tylko informacje dotyczące kredytów i pożyczek, ale także:
 • kredytów na zakup towarów, usług i papierów wartościowych,
 • kredytów hipotecznych,
 • kredytów niecelowych i studenckich,
 • kredytów pracowniczych,
 • kredytów odnawialnych (tzw. limit debetowy na rachunku bankowym),
 • kart kredytowych,
 • poręczeń kredytów.

Jak długo BIK przechowuje dane?

Czas przechowywania informacji w BIK na temat twoich zobowiązań może być różny i zależny jest od tego, czy:
 1. Wyraziłeś zgodę na przetwarzanie twoich danych osobowych po spłacie – jeśli tak, to twoje dane wciąż będą widoczne w bazie, dzięki czemu możesz zyskać wiarygodność w oczach instytucji bankowych i firm pożyczkowych, kiedy będziesz chciał wziąć kredyt.
 2. Nie wyraziłeś zgody na przetwarzanie twoich danych po spłacie kredytu – jeśli będziesz je spłacać terminowo, wówczas twoje dane będą dostępne tylko do momentu całkowitego opłacenia zobowiązania.
 3. Brak spłaty w terminie — jeżeli jednak nie spłaciłeś raty w terminie i mimo ponaglenia z banku nadal nie uregulowałeś płatności oraz minęło 60 dni, to nawet jeśli nie wyraziłeś zgodny na przetwarzanie danych osobowych po spłacie kredytu, to twoje dane i tak będą przetwarzane i widoczne w rejestrze przez 5 lat.

Weryfikacja BIK — co to jest?

Weryfikacja BIK służy ocenie wiarygodności kredytowej klientów banków i firm pożyczkowych. Na jej podstawie udzielane są produkty kredytowe i pożyczkowe. Instytucja, w której starasz się o pożyczkę, wysyła zapytanie bezpośrednio do strony Biura Informacji Kredytowej, żeby po chwili otrzymać raport BIK osoby ubiegającej się o pożyczkę.
Instytucja finansowa widzi w ten sposób, jaki scoring BIK jest przypisany do wnioskodawcy. Na jego podstawie oraz własnej dodatkowej oceny kredytowej podejmuje decyzję, czy udzielić pożyczkę klientowi.

Pobranie raportu BIK — czyli jak sprawdzić swoją historię kredytową na portalu BIK?

Dane na swój temat z BIK możesz pobrać w każdym momencie, choć należy pamiętać, że jest to usługa płatna. W tym celu trzeba:
 • wejść na stronę bik.pl,
 • założyć konto,
 • potwierdzić swoją tożsamość,
 • zamówić i wykupić raport.

Możesz wybrać, czy interesuje Cię raport jednorazowy, czy cały pakiet raportów z portalu BIK.

W raporcie znajdziesz własną historię kredytową w bazach BIK i BIG InfoMonitor. W ten sposób dowiesz się, czy nie zalegasz z płatnościami i sprawdzisz swoją ocenę punktową BIK-u.

Jak sprawdzić raport BIK za darmo?

Może to Cię zdziwi, ale jest możliwość uzyskania darmowego raportu BIK. Co prawda trzeba na niego trochę poczekać, bo czas oczekiwania na darmowy raport BIK to aż 30 dni, ale BIK może przedłużyć ten czas o kolejne 2 miesiące. Jest on bardzo uproszczoną formą, można z niego uzyskać informację, czy przypadkiem nie doszło do wyłudzenia kredytu z użyciem naszych danych. O taki darmowy raport BIK możesz wnioskować raz na 6 miesięcy.
Wnioskować o raport możesz na 3 sposoby:
 1. Wysłać wniosek po zalogowaniu się na swoje konto na portalu BIK.
 2. Wysłać wniosek listownie na adres korespondencyjny Biura Informacji Kredytowej.
 3. Przesłać prośbę mailowo, ale wniosek musi być zatwierdzony podpisem kwalifikowanym.

W takim wniosku powinny znaleźć się takie informacje jak:

 • imię i nazwisko wnioskodawcy,
 • adres,
 • numer PESEL,
 • seria i numer dowodu osobistego.

Przy tworzonym piśmie pamiętaj, żeby powołać się na swoje prawa do otrzymania kopii danych BIK. Takie normy zapewnia Ci ustawa Prawo bankowe. Wcześniej dokument nosił nazwę informacji ustawowej.

Kopia danych od Biura Informacji Kredytowej zawiera:

 • nazwę instytucji, w której został zaciągnięty kredyt lub inne zobowiązanie,
 • data udzielenia pożyczki,
 • podstawa zobowiązania,
 • pierwotna kwota pożyczki,
 • kwota kapitału pozostająca do spłaty,
 • informacja czy były jakieś opóźnienia w spłacie zobowiązania,
 • informacje o udzielonych zgodach w przypadku wygaśnięcia zobowiązania.

Jeżeli zależy Ci uzyskać informację o swojej historii kredytowej w celu weryfikacji, czy ktoś nie zaciągnął zobowiązań na twoje dane, to lepiej będzie skorzystać z płatnej wersji programu. W takich sytuacjach trzeba działać szybko. Jak sam widzisz oczekiwanie na darmowy raport BIK przez miesiąc albo nawet i 3 miesiące to zdecydowanie za długo, żeby podjąć skuteczne działania.

Czy można wziąć pożyczkę bez sprawdzania w BIK ?

Jest coraz trudniejsze, ponieważ od stycznia 2024 roku wchodzi nowy obowiązek dla firm pożyczkowych, który wprowadza ustawa antylichwiarska . Jest to między innymi nakaz sprawdzania przez firmy pożyczkowe informacji o kredytobiorcy w celu zapobiegania wpadnięcia przez pożyczkobiorcę w spiralę długów oraz nadzór w KNF. Chwilówki bez BIK będą raczej nieosiągalne. 

Czy można wyczyścić BIK?

Historię zobowiązań kredytowych, zwłaszcza tych negatywnych, nie można tak po prostu usunąć z rejestrów BIK. Co więcej, nawet nie możesz osobiście wnioskować o zmianę danych dotyczących historii twoich zobowiązań finansowych. W celu usunięcia lub poprawy danych osobowych w systemie należy zgłosić się do instytucji, która taki negatywny lub błędny wpis umieściła na stronie BIK.
Tylko w trzech sytuacjach możesz wnioskować o usunięcie negatywnego wpisu:
 • minęło 5 lat po wpisie o nieterminowej spłacie zobowiązania, a ona nadal jest widoczna w systemie,
 • chcesz wycofać zgodę na przetwarzanie danych osobowych po tym, jak całkowicie opłaciłeś zobowiązanie i wykonałeś to w terminie,
 • w twojej historii kredytowej widnieje błąd i chcesz się go usunąć lub poprawić.

Na czym polega scoring (ocena punktowa) zdolności kredytowej?

Zawsze, zanim dana instytucja finansowa wyrazi zgodę na przyznanie Ci środków finansowych, musi sprawdzić, czy jesteś wiarygodny. W tym pomocna jest ocena punktowa, która nazywana jest również scoringiem. Im ocena punktowa jest wyższa, tym łatwiej zaciągnąć kredyt. Scoring kredytowy BIK oparty jest o wiele zmiennych. Skala punktowa ma zakres od 0 do 100 punktów. W ocenie tej bardzo ważna jest wiarygodność kredytowa. Negatywny wpływ na scoring ma:
 • zadłużenie,
 • przekroczenie limitu kredytowego i zbyt częste i wysokie jego wykorzystywanie,
 • duża liczba wniosków kredytowych w krótkim czasie,
 • zbyt duża liczba kredytów już zaciągniętych,
 • ciągłe zaciąganie kredytów lub pożyczek.

Alerty BIK — czyli co oprócz sprawdzania raportu oferuje Biuro Informacji Kredytowej?

Biuro Informacji Kredytowej oferuje również swoim klientom, takie usługi jak:
 • alerty BIK – za każdym razem, kiedy jakaś placówka finansowa, będzie sprawdzać twoje dane w BIK, otrzymasz o tym informację sms-em,
 • raport BIK – informacja o pobranych pożyczkach i kredytach,
 • analizator kredytowy BIK – pozwala ustalić, jaką masz szansę na kredyt,
 • zastrzeżenie kredytowe – wówczas na Twoje dane nie można wziąć pożyczki czy kredytu,
 • zastrzeganie dokumentów – twoje dokumenty nie wystarczą, aby potwierdzić wniosek kredytowy.
Należy więc pamiętać, że zawsze, kiedy uzyskasz kredyt lub pożyczkę, to twoje dane gromadzi BIK. Pamiętaj, że jeśli nie będziesz spłacać pożyczki w terminie, to i tak zostaniesz dodany do bazy BIK z negatywnym wpisem, który będzie tam widniał przed 5 lat.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu