Firmy Pożyczkowe w Polsce

Data dodania: 17 października, 2017 r. / Ostatnia aktualizacja: 17 października, 2017 r.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Firmy pożyczkowe tną koszty

Na rynku finansowym w Polsce pojawia się coraz więcej firm pożyczkowych. Wynika to z zapotrzebowania klientów na szybkie i dostępne produkty finansowe. Nowe firmy pożyczkowe starają się przygotowywać atrakcyjne oferty dla klientów. W tym celu tną koszty.

Jeszcze 10 lat temu nikt nie myślał, że firmy pożyczkowe w Polsce zyskają tak dużą popularność. W końcu w tak konserwatywnym kraju trudno wdrażać nowości, tym bardziej z sektora finansowego.

Polacy przez wiele lat byli przyzwyczajeni do pożyczania pieniędzy w bankach cieszących się wielką renomą i stabilnością. Tymczasem firmy pożyczkowe nie mogą tego o sobie powiedzieć, ponieważ opinie na ich temat są różne. Nie przeszkodziło im to jednak w pełnym owładnięciu rynku finansowego, dzięki proponowaniu bardzo korzystnych warunków pożyczek, z dogodnym terminem spłaty.

Poza tym, firmy pożyczkowe pozabankowe dużo chętniej wychodzą naprzeciw klientom proponując atrakcyjne promocje i obniżając koszty zaciąganego zobowiązania. To właśnie sprawia, że coraz więcej osób jest skłonnych zaufać firmie pożyczkowej, a nie bankowi.

Firmom pożyczkowym bardzo pomógł Internet. Przekonanie ludzi do tego, że zakupy w Internecie są łatwe, szybkie i przyjemne rozpoczęło tendencję wzrostową w przypadku firm pożyczkowych. Mogły one rozpocząć świadczenie usług nie tylko w domu klienta, ale także z domu klienta. Przygotowane produkty finansowe można zaciągać przez Internet, dostarczając skany dowodu osobistego drogą elektroniczną oraz wypełniając wniosek online. Szybko, prosto i bezproblemowo, czyli tak jak lubią klienci.

Wyższe oprocentowanie, ale niższe koszty

Firmy pożyczkowe muszą borykać się z różnymi problemami na rynku finansowym. Nie mogą liczyć na tak obszerne dofinansowanie, jak banki. Ponadto są zmuszone płacić wyższe oprocentowanie za swoje obligacje niż banki. Wynika to głównie z tego, że są to instytucje o ryzykownym bilansie.

Pożyczają często pieniądze bez sprawdzania historii kredytowej w BIK. W związku z tym, nie zawsze mają pewność, czy pieniądze zostaną im zwrócone w terminie i czy nie będzie trzeba przedsięwziąć dodatkowych działań polegających na wyegzekwowaniu należności.

Pomimo tego, że firmy pożyczkowe muszą korzystać z wyższego oprocentowanie, nie powoduje to u nich żadnych strat. Tak ustawiają oferowane produkty finansowe, aby wychodzić na swoje. I to również z korzyścią dla klientów. Choć trzeba przyznać, że każda firma pożyczkowa proponuje dość wysokie oprocentowanie chwilówek czy pożyczek ratalnych, zwykle są one zaciągane na krótki czas. W związku z tym, klient tak tego nie odczuwa, a firma może całkiem dobrze zarobić. Na tyle, aby oferować nowym klientom darmowe pożyczki bez prowizji i oprocentowania.

Firmy pozabankowe mogą także korzystać z pomocy prywatnych zamożnych inwestorów. Biorąc pod uwagę stronę popytową, to dla takich podmiotów inwestycja w obligacje nawet ryzykownych firm pożyczkowych, jest ciekawą alternatywą inwestycyjną, szczególnie jeżeli weźmie się pod uwagę ryzykowny rynek akcji.

Konkurencja skłania do obniżania kosztów

W związku z tym, że firmy pożyczkowe podobne do Providenta pojawiają się na rynku finansowym jak grzyby po deszczu, występuje tutaj spora konkurencja. Instytucje te muszą wykazywać się dużą kreatywnością, aby przyciągnąć do siebie klientów, zatrzymać ich, a także zainteresować ofertą. Nie jest to na pewno łatwe, ponieważ im większy jest wybór, tym większe są wymagania klientów.

Podasz więcej informacji o sobie, a uzyskasz korzystniejszą pożyczkę

Choć firmy pożyczkowe online szczycą się tym, że udzielają pożyczek każdemu kto tylko tego potrzebuje, jednak nie rezygnują całkowicie z procesu weryfikacyjnego. Zwykle korzystają z następujących narzędzi:

informacji własnych – jest to możliwe, jeżeli pożyczkobiorca już wcześniej korzystał z oferty firmy,
informacji pozyskanych od klienta – są to informacje m.in. o zarobkach, sytuacji finansowej, adresie zamieszkania. Jest możliwość sprawdzenia tych danych we wskazanych przez klienta miejscach, jak i również w Biurze Informacji Kredytowej, jeżeli klient wyrazi na to zgodę.

Firmy pożyczkowe działające m.in. w takich miastach, jak Warszawa, Kraków, Poznań mają również inne sposoby na pozyskiwanie danych o swoich klientach. Po prostu pytają klienta o to, czy wyraża zgodę na pozyskanie określonych informacji, a w zamian za to oferują bardziej korzystne warunki udzielenia pożyczki. Wielu klientów przystaje na takie rozwiązanie, ciesząc się z możliwością zaciągnięcia tańszego kredytu.

Dzięki temu, że nowa firma pożyczkowa uzyska dodatkowe informacje o swoim klienci, będzie w stanie udzielić mu pożyczki szybciej, łatwiej i na lepszych warunkach.

Przygotowana oferta będzie mogła być bardzo atrakcyjna, ponieważ parabank zyska większą pewność, że klient będzie w stanie oddać mu pożyczkowe pieniądze. W tej sytuacji jest bardziej skłonny do przygotowania korzystniejszej oferty. Wystarczy więc uchylić nieco rąbka tajemnicy o swoich zdolnościach finansowych i kredytowych, a firmy pożyczkowe bez BIK i KRD przygotują dla nas atrakcyjne oferty.