Jak otrzymać pożyczki lichwiarskie?

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Duża liczba ofert pożyczkowych dostępna na rynku sprawia, że klienci mają poważny problem z określeniem, która z nich jest naprawdę opłacalna. Nie zawsze potrafią również wskazać, czy zawarta umowa pożyczkowa przebiega zgodnie z prawem, a wybrana firma odznacza się profesjonalizmem, rzetelnością i uczciwością. Tymczasem od mądrej analizy rynku usługowego zależy bezpieczeństwo i komfort klienta korzystającego z pożyczki.

Co sprawia, że są tak popularne?

Usługi pożyczkowe cieszą się niegasnącym zainteresowaniem Polaków. Wiąże się to między innymi ze skomplikowanymi formalnościami, jakie towarzyszą uzyskaniu kredytu w tradycyjnym banku oraz niełatwą sytuacją materialną klientów. Osoby, które wiedzą, że wykazują niski dochód lub nie posiadają zdolności kredytowej, wiedzą, że nie mają szans na otrzymanie pożyczki w tradycyjnej instytucji i zwracają się do firm pożyczkowych i parabanków.

Podmioty pozabankowe wykazują dużo niższe wymagania względem swoich klientów. W wielu wypadkach nie żądają dostarczenie zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków, jak również nie przeprowadzają weryfikacji pod kątem Bik czy KRD.

Co w zamian?

Polityka firm pożyczkowych jest dosyć liberalna, jednak wiąże się to ze znacznymi kosztami udzielania kredytu. Odsetki, prowizje i inne koszty związane z uzyskaniem pożyczki są tak wysokie, iż pożyczka ta określana jest mianem lichwiarskiej. Pomimo to wiele osób decyduje się na zaciągnięcie tego typu zobowiązania i korzysta regularnie z usług firm pożyczkowych, do których zalicza się Provident, Wonga oraz Vivus.

Zanim się zdecydujemy

W przypadku zdecydowania się na tę formę pożyczki, trzeba dokładnie sprawdzić, z jaką firmą ma się do czynienia i czy na pewno działa ona legalnie. Warto również zapoznać się z opiniami innych klientów, chociażby korzystając z rankingu chwilówek dostępnym w internecie. Bardzo ważne jest, by skrupulatnie zapoznać się z warunkami obowiązującej umowy i dokonać spłaty zadłużenia w terminie. Dzięki temu już i tak wysokie koszty nie ulegną zwiększeniu, a dłużnik nie spotka się z bardzo nieprzyjemnymi konsekwencjami obejmującymi postępowanie sądowe i komornicze.