Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę?

0
13
Jak sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę?
5 z 2 głosów

Szybkie pożyczki przez internet są obecnie coraz bardziej dostępne, a firmy pożyczkowe wielokrotnie weryfikują tożsamość swoich klientów tylko w niewielkim stopniu. To prawdziwa okazja dla oszustów, którzy uzyskali dostęp do danych osobowych innej osoby np. pochodzących ze skradzionego dowodu osobistego. Jak się można przed tym zabezpieczyć? Jak sprawdzić czy ktoś nie wziął na nasze dane pożyczki?

Jak duże jest ryzyko, że ktoś weźmie na moje dane pożyczkę?

Niebezpieczna jest przede wszystkim utrata dowodu osobistego na skutek kradzieży czy przypadkowego zgubienia. Jeśli dane osobowe znajdą się w niepowołanych rękach, mogą zostać wykorzystane do zaciągnięcia pożyczki online. Dzieje się tak najczęściej poprzez różnego rodzaju oferty pozabankowe dostępne w sieci. Wyłudzone w ten sposób pieniądze stanowią spory problem dla osoby, której dane posłużyły do ich uzyskania. Czy są jakieś skuteczne sposoby na zabezpieczenie się przed tzw. kradzieżą tożsamości? Jak można uchronić się przed negatywnymi skutkami zawarcia umowy pożyczkowej z wykorzystaniem naszych danych osobowych?

Każdą utratę czy kradzież dowodu należy natychmiast zgłosić na policję. Dobrym rozwiązaniem jest też zawsze sprawdzenie online czy ktoś nie pytał o nasze dane w BIK, a więc Biurze Informacji Kredytowej. Obecnie można uzyskać tego rodzaju informacje, zakładając wcześniej konto w serwisie bik.pl. Wystarczy uruchomić usługę Alerty BIK. Dzięki temu, gdy tylko koś będzie próbował uzyskać w BIK nasze dane osobowe, otrzymamy stosowną informację sms oraz email. Co ciekawe, powiadomienia w ramach tej usługi zostają rozsyłane również wówczas, gdy ktoś sprawdza dane w Rejestrze Dłużników BIG InfoMonitor. Alerty działają przez 7 dni w tygodniu, 24 godziny na dobę. Koszt takiej usługi to tylko nieco ponad 20 złotych na cały rok.

Jak szybko sprawdzić, czy ktoś wziął na mnie pożyczkę?

Chwilówki cieszą się coraz większym zainteresowaniem. W tym przypadku formalności są ograniczone do minimum. Wiele firm udziela pożyczek na dowód, bez przedstawiania żadnych dodatkowych zaświadczeń. Dlatego kradzież czy zgubienie dowodu należy natychmiast zgłosić na policję. W przeciwnym wypadku może dojść do zaciągnięcia zobowiązania finansowego na nasze dane. Tylko w pierwszym kwartale 2017 roku udaremniono ponad 1740 prób wyłudzeń pożyczek różnego rodzaju, co daje około 19 prób na dzień. Każdego dnia na cudze dane osobowe próbuje się wyłudzić 983 tysiące złotych.

Warto więc regularnie sprawdzać, czy ktoś o nasze dane nie pytał. Do tego celu służy wspomniany już raport BIK. Znajdują się tam informacje na temat naszej historii kredytowej. Można przy okazji też sprawdzić, kto o nasze dane pytał i ile kredytów czy pożyczek jest do nas przypisanych. Jeśli doszło już do wyłudzenia, trzeba oczywiście podjąć od razu poważne kroki. Kluczowe znaczenie ma zgłoszenie sprawy na policję. O popełnieniu przestępstwa należy powiadomić także prokuraturę i daną firmę pożyczkową. Można zanegować fałszywą umowę pożyczkową. Czasem w tym przypadku z pomocą przychodzi grafolog. Jednak, gdy umowa zawierana jest online sprawa nieco się komplikuje. Wówczas warto udowodnić, że pieniądze wcale nie trafiły na nasze konto.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here