Oblicz VAT z pomocą kalkulatora VAT kwoty brutto na netto

Data dodania: 31 marca 2023 r. / Aktualizacja: 31 marca 2023 r.
Kalkulator VAT Kalkulator VAT
Źródło: Pixabay / Pexels

Płacisz podatek VAT i chcesz poznać wysokość kwoty brutto zamówienia w stosunku do netto? Teraz jest to niezwykle proste dzięki kalkulatorowi VAT. Za jego pomocą przeliczysz kwotę brutto na netto i odwrotnie. Nie musisz już tracić czasu na ręczne obliczenia, które mogą okazać się czasochłonne. Niezależnie od tego, czy jesteś przedsiębiorcą, czy zwykłym konsumentem, kalkulator VAT pozwoli Ci szybko i sprawnie obliczyć kwotę VAT, która będzie naliczona na twoją fakturę VAT. Już teraz wypróbuj ten bezpłatny i intuicyjny kalkulator i ciesz się zaoszczędzonym czasem!

Kalkulator VAT brutto-netto

Jesteś zobligowany, żeby płacić VAT i nie jesteś pewien, jaką kwotę wpisać na dokumencie faktury? Z pomocą przychodzi wygodny kalkulator VAT. Jest to proste narzędzie, w którym wystarczy określić podstawowe informacje, żeby otrzymać interesującą Cię kwotę zawierającą podatek VAT. Niezależnie od tego, w jakiej wysokości ma być naliczony podatek VAT, to kalkulator wykorzystasz do wybranej stawki VAT dla podanej ceny towaru lub usługi.

Podatek: 230,00 zł. Kwota brutto: 1230,00 zł

Jak działa kalkulator VAT?

Działanie kalkulatora jest proste i intuicyjne. Wystarczy podać kwotę bazową, żeby internetowy kalkulator VAT wykorzystać do ustalenia:

 • wartości netto,
 • kwoty brutto,
 • kwoty podatku VAT.

Kalkulator brutto netto ma tę zaletę, że niezależnie od tego, co chcesz wpisać, to poda Ci wszystkie wymienione wcześniej 3 wartości. Do ustalenia kwoty podatku:

 1. Wpisz kwotę towaru lub usługi, którą masz.
 2. Określ czy to jest wartość brutto, netto poprzez określenie kierunku zamiany kwoty.
 3. Wybierz odpowiednią stawkę podatku VAT, którą chcesz doliczyć lub odliczyć od podanej kwoty. W tym celu kalkulator podatku VAT daje Ci do wyboru takie stawki podatkowe, jak:
  • 23%,
  • 22%,
  • 8%,
  • 7%,
  • 5%,
  • 3%.
 4. Po wybraniu wszystkich trzech wartości, ustalenie kwoty podatku wraz z kwotą zamiany odbywa się natychmiastowo.

Czym różni się cena netto od ceny brutto?

Ceny netto brutto możesz bardzo łatwo od siebie rozróżnić.

Cena brutto towarów i usług to ostateczna kwota, jaką płaci kupujący. Zawarty jest w niej już należny podatek VAT.

Natomiast cena netto towarów i usług to kwota bez naliczonego podatku VAT. W związku z tym będzie też niższa od kwoty brutto.

Polskie prawo wymaga, żeby obie te kwoty były znane klientowi, dlatego powinny się one znaleźć na wystawianej fakturze lub paragonie.

Jak obliczyć podatek VAT?

Obliczenie podatku VAT jest prostą czynnością. Możesz w tym celu skorzystać z internetowego kalkulatora VAT lub samodzielnie obliczyć wartość podatku. Zobacz, jak to zrobić w zależności od tego, jaką kwotą dysponujesz.

Obliczanie całkowitej kwoty na podstawie ceny netto

Jeżeli masz cenę bazową netto bez podatku VAT, to wystarczy, że kwotę pomnożysz przez:

 1. VAT 23%: 1,23 (Przykład: 100 zł netto x 1,23 = 123 zł).
 2. VAT 8%: 1,08 (Przykład: 100 zł x 1,08 = 108 zł).
 3. VAT 5%: 1,05 (Przykład: 100 zł x 1,05 = 105 zł).

W ten sposób otrzymujesz docelową kwotę brutto ceny towaru lub usługi powiększoną o wartość kwoty podatku VAT.

Obliczenie wartości netto na podstawie wartości kwoty brutto

W celu wyliczenia ceny netto z brutto ceny towaru wystarczy tym razem podzielić daną kwotę, żeby otrzymać kwotę netto:

 1. VAT 23%: 1,23 (Przykład: 123 zł brutto : 1,23 = 100 zł).
 2. VAT 8%: 1,08 (Przykład: 108 zł : 1,08 = 100 zł).
 3. VAT 5%: 1,05 (Przykład: 105 zł : 1,05 = 100 zł).

Są to bardzo proste obliczenia, jednak przy bardziej skomplikowanych liczbach, pomocny będzie kalkulator VAT dostępny na naszej stronie.

Określenie należnego podatku VAT

W celu ustalenia kwoty podatku należnego VAT jest potrzebna kwota brutto. Podaną kwotę dzielimy, żeby otrzymać odpowiednią stawkę VAT. Obliczenia wyglądają w następujący sposób:

 1. VAT 23%: 1,23 (Przykład: 123 zł brutto : 0,23 = 23 zł).
 2. VAT 8%: 1,08 (Przykład: 108 zł : 0,08 = 8 zł).
 3. VAT 5%: 1,05 (Przykład: 105 zł : 0,05 = 5 zł).

Obliczyłeś już stawkę VAT? Teraz zobacz, jak napisać kwotę słownie.

Ile wynosi stawka VAT w Polsce?

Obecnie w Polsce jest kilka stawek VAT, które obowiązują. VAT to podatek, który dotyczy każdego z nas. W końcu podatek VAT płacimy po prostu przy robieniu codziennych zakupów. W związku z tym przyjrzyjmy się, w jakiej wysokości są opodatkowane dane produkty i usługi.

 1. 23% – podstawowa stawka podatku od towarów i usług. Znajdziemy tutaj produkty AGD i RTV, sprzęt sportowy itd.
 2. 8% – obniżona stawka VAT, która dotyczy np. usług związanych ze sportem, rekreacją czy kulturą (np. bilety do kina, teatru lub na mecz).
 3. 5% – w tej obniżonej stawce VAT ujęte są podstawowe produkty żywnościowe (pieczywo, nabiał, warzywa), artykuły dla niemowląt (pieluszki, mleko), książki i e-booki.
 4. 0% – ta stawka podatku VAT jest preferencyjna i dotyczy np. wewnątrzwspólnotowych dostaw towarów na terenie Unii Europejskiej.

Oczywiście stawki danej usługi lub produktu mogą czasowo być zmniejszone. Jak to miało miejsce w przypadku obniżenia podatku VAT z 23% na 8% cen paliw na czas trwania pandemii COVID-19. W tym samym czasie podobna sytuacja miała miejsce w przypadku produktów żywnościowych, których ceny były zwolnione z podatku VAT, bo zamiast 5% podatek ustalono na 0%. Ulgę przedłużono w okresie rosnącej inflacji.

Kiedy może się przydać kalkulator VAT brutto na netto?

Najczęściej wykorzystują kalkulator VAT przedsiębiorcy, którzy zobowiązani są do zapłaty podatku VAT. To proste narzędzie ułatwia im obliczyć kwotę brutto wytwarzanych towarów i oferowanych usług, na które wystawiają faktury VAT. Kalkulator pomocny jest również celu ustalenia kwoty netto, kiedy kontrahent nie ma jej podanej na stronie, a przedsiębiorca chce ustalić, jaka zostanie wartość podatku VAT naliczona oraz jaką kwotę netto będzie mógł ująć w swoich kosztach.

Zobacz również Kalkulator chwilówek

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu