Kilka chwilówek naraz – czy to możliwe?

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Gdy naprawdę potrzebujemy gotówki, a raczej nie mamy szansy na tradycyjną pożyczkę z banku, wtedy często decydujemy się na skorzystanie z tzw. pożyczek chwilówek. Obecnie pojawia się coraz więcej firm, które oferują taką błyskawiczną gotówkę.

Czy można jednak wziąć kilka pożyczek jednocześnie?

Okazuje się, że taka opcja jest jak najbardziej możliwa, pod jednym warunkiem – chwilówki trzeba brać w różnych firmach (do wyboru mamy między innymi Wonga oraz Vivus). Wynika to przede wszystkim z faktu, że instytucje udzielające pożyczek nie mają możliwości sprawdzenia, czy zaciągnęliśmy już jakieś kredyty.

Istnieją wprawdzie takie bazy, jak Biuro Informacji Gospodarczej czy Krajowy Rejestr Długów, ale tam trafiają osoby i firmy, które mają problemy ze spłatą. W przypadku Biura Informacji Kredytowej gromadzone są dane o kredytach bankowych oraz tych, które zaciągnięte zostały w SKOK-ach. Tu także firma kredytowa nie znajdzie informacji o naszym kredycie.

Czy wiąże się z tym jakieś ryzyko?

Jak widać, zdobycie nawet większej pożyczki jest obecnie możliwe. Trzeba się tylko zastanowić, czy będziemy ją w stanie spłacić w terminie wraz z ustaloną prowizją. W przypadku opóźnienia można wprawdzie przedłużyć termin spłaty, ale wiąże się to z określonymi, wcale nie małymi kosztami.

Jeśli będzie to dotyczyć kilku firm, to może się okazać, że nasza pożyczka jest bardzo kosztowna. Od 1 stycznia 2015 r. o kilka chwilówek jednocześnie może być już trudniej, ponieważ rozpoczyna działalność Związek Firm Pożyczkowych. Będzie on działał nie tylko na korzyść pożyczkobiorcy, ale najprawdopodobniej będzie pozwalał na wymianę informacji między firmami.