Konsolidacja kredytów – na czym polega i czy aby na pewno się opłaca?

0
9
Konsolidacja kredytów – na czym polega i czy aby na pewno się opłaca?
5 z 1 głosów

Istnieją zapewne ludzie, którzy wszelkich pożyczek unikają jak przysłowiowy diabeł święconej wody. Są również tacy, którzy pożyczają pieniądze – nagminnie lub okazjonalnie. Bardzo łatwo jest wtedy stracić umiar i rozeznanie, i zanim się obejrzymy mamy już na karku kilka kredytów. Jak to wszystko ogarnąć i upilnować? Jednym z rozwiązań może być konsolidacja zobowiązań.

Wszystkie w jednym
Na początek warto wyjaśnić sam termin. W najprostszym rozumieniu mianem konsolidacji określamy połączenie kilku kredytów w jeden. Kredytów, dodajmy, bardzo różnych: samochodowych, gotówkowych, mieszkaniowych, a nawet zadłużeń kart kredytowych. Nie jest to jednak precyzyjne do końca wyjaśnienie. Tak naprawdę bowiem nie ma możliwości łączenia różnych zobowiązań. Technicznie rzecz ujmując jedyne co możemy zrobić, to zaciągnąć kolejny duży kredyt, który będzie spłacał te mniejsze. I tak to właśnie wygląda w rzeczywistości.

Czy to się opłaca?
Tego typu konsolidacja kredytów niesie ze sobą podstawową korzyść, która jasno wynika z samej definicji terminu. Nie musimy już pilnować spłat comiesięcznych rat kilku zobowiązań, w zamian dostajemy jedną kwotę i jeden termin. Jest to więc idealne rozwiązanie dla osób zapominalskich, które nie mają głowy pilnowania domowych rachunków.
Wygoda taka jest plusem niewątpliwie ważnym lecz nie jedynym i nie najważniejszym. Znacznie ciekawiej bowiem prezentują się profity finansowe. Jeśli całość zobowiązań finansowych przytłacza nasz domowy budżet ich konsolidacja może być bardzo dobrym rozwiązaniem. Szczególnie jeśli do tej pory warunki kredytowania na rynku finansowym zmieniły się na korzystniejsze. Należy pamiętać jednak, że w wielu przypadkach kredyt konsolidacyjny owszem, zredukuje znacznie nasze comiesięczne opłaty lecz stanie się to kosztem wydłużenia okresu spłaty oraz, rzecz jasna, zwiększeniem całkowitej kwoty kredytów.

Konsolidacja, ale dla kogo?
Sama procedura uzyskania kredytu konsolidacyjnego nie różni się właściwie znacząco od tych, które przejść musieliśmy przy poprzednich kredytach. Różnica polega jedynie na tym, że w tym przypadku zmuszeni jesteśmy udokumentować kwoty wszystkich pożyczek i kredytów mających podlegać konsolidacji. Jeśli spełniamy wymagania kredytowe danego banku uzyskujemy decyzję pozytywną. Uzyskane środki przekazywane są wtedy na spłatę powstałych zadłużeń, a my zaczynamy spłacać zupełnie nowy kredyt.

Jak widzimy rozwiązanie to wydawać się może niezwykle atrakcyjne. Warto jednak dokładnie je przemyśleć, czy rzeczywiście potencjalne korzyści w naszym konkretnym przypadku przewyższą niedogodności.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here