Kredyty Gotówkowe Bez Zaświadczeń

0
16
Kredyty Gotówkowe Bez Zaświadczeń
Ocena

Ubezpieczenie kredytu gotówkowego

Banki dla klientów, którzy zaciągają kredyty gotówkowe proponują specjalne ubezpieczenia zabezpieczające zaciągnięte zobowiązanie, w przypadku śmierci kredytobiorcy lub w przypadku innych zdarzeń losowych. Czy warto zdecydować się na taką polisę?

Ubezpieczenie może być pomocne szczególnie wtedy, gdy klient znajdzie się w trudnej sytuacji finansowej, wnikającej z choroby czy utraty pracy. Jak wiadomo wtedy nie ma się głowy do spłaty zaciągniętych zobowiązań. Wsparciem w takich sytuacjach ma być ubezpieczenie kredytu gotówkowego. Należy jednak ostrożnie podchodzić do proponowanych polis, ponieważ nie wszystkie są korzystne dla klienta.

Część banków daje klientowi wybór. Można wykupić ubezpieczenie lub nie. Niektóre instytucje finansowe jednak wymagają od klienta, aby miał takie ubezpieczenie, co jest swoistego rodzaju zabezpieczeniem dla samego banku.

Co obejmuje ubezpieczenie kredytu?

Ubezpieczenie jest formą zabezpieczenia kredytu, którą bardzo często stosują banki. Obejmuje ono:
ryzyko na wypadek śmierci kredytobiorcy,
ryzyko na wypadek choroby kredytobiorcy,
ryzyko na wypadek utraty pracy przez kredytobiorcę.

Potrzebne czy nie?

Przezorny zawsze ubezpieczony – jest to powiedzenie, które sprawdza się w wielu sytuacjach. Ale czy na pewno, w przypadku produktu, jakim jest kredyt gotówkowy?

Niektórzy uważają, że poczucie bezpieczeństwa jest dla nich ważniejsze niż dodatkowe koszty związane z wykupem ubezpieczenia. Dlatego decydują się na taką propozycję ze strony banku. Mogą dzięki temu spać spokojnie, nie martwiąc się, że gdy zachorują lub stracą pracę, wpadną w poważne kłopoty wynikające z niespłacania pożyczki.

Niektóre banki zdejmują z klienta problem podejmowania decyzji. Jeżeli klient chce uzyskać szybki kredyt gotówkowy, musi wykupić ubezpieczenie. Inaczej nie otrzyma pozytywnej decyzji. Czasem jednak można z takiej sytuacji wyjść na inny sposób. Można sprawdzić, czy bank nie będzie w stanie zaakceptować naszej polisy na życie jako zabezpieczenie kredytu. Pozwoli to na pewno zaoszczędzić dodatkowe pieniądze.

Ubezpieczenie zwiększa koszt kredytu gotówkowego

Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia kredytu musisz pamiętać, że zwiększy to całkowity koszt całego zobowiązania. Opłata za ubezpieczenie może zostać pobrana z góry, za cały okres objęcia klienta ochroną lub rozłożona na raty.

Zdecydowanie się na miesięczną składkę będzie na pewno mniej odczuwalne dla kieszeni pożyczkobiorcy. Czasem ciężko jest uzbierać całą kwotę, aby od razu zapłacić za całe ubezpieczenie, które niejednokrotnie nie jest takie niskie. Trzeba jednak zawsze wziąć pod uwagę, jak koszt ubezpieczenia wpłynie na całkowitą kwotę do zapłaty za kredyt.

Warunki ubezpieczenia kredytu gotówkowego

Jeżeli zdecydujesz się na wykupienie ubezpieczenia w banku, musisz przeczytać ogólne warunki ubezpieczenia (OWU). Znajdują się tam wszystkie informacje na temat tego, co obejmuje ubezpieczenie oraz jakie masz prawa. Szczególnie ważna jest część dotycząca wyłączeń, czyli tego, czego nie obejmuje ubezpieczenie.

Podstawowym ubezpieczeniem, które proponowane jest bez banki jest ubezpieczenie na życie, które pozwala na spłatę całego zobowiązania kredytobiorcy, w przypadku jego śmierci. W przypadku ciężkiej choroby, spłacana jest jedynie część zobowiązania. W umowie określone jest z góry, ile rat kredytu można będzie pokryć z polisy.

Lista chorób, które obejmuje takie ubezpieczenie nie jest jednak zbyt długa. Zazwyczaj są to:
• zawały serca,
• udary mózgu,
• nowotwory złośliwe,
• niewydolność nerek,
• niektóre choroby nieuleczalne.

Jeżeli zachorujesz na chorobę, której nie obejmuje ubezpieczenie, nie możesz liczyć na żadną pomoc ze strony ubezpieczyciela. Warto przed podpisaniem umowy dokładnie zapoznać się z wszystkimi punktami. Żeby później nie okazało się, że najważniejsze rzeczy zostały wyłączone z ubezpieczenia, a dokument jest dla nas bezużyteczny.

Innym produktem ubezpieczeniowym, który może zaproponować nam bank jest ubezpieczenie od utraty pracy. Zaciągając kredyt gotówkowy online na dłuższy czas, warto z tej opcji skorzystać. Nigdy nie wiemy, jak potoczy się nasza sytuacja w pracy oraz czy na przykład firma nie splajtuje.

Decydując się na ubezpieczenie od utraty pracy, trzeba zwrócić uwagę na kilka bardzo ważnych kwestii:
jaki jest limit zadłużenia, które pokrywa ubezpieczenie,
w jakich okolicznościach zostanie nam udzielona pomoc finansowa – chodzi tutaj o sposób utraty pracy – powinien on być wyszczególniony w umowie ubezpieczeniowej. Czasem okazuje się, że ubezpieczyciel zdecyduje się na wypłatę odszkodowania jedynie wtedy, gdy klient zostanie zwolniony z pracy z nie swojej winy.

Oznacza to, że jeżeli samodzielnie podejmiemy decyzję o odejściu z pracy lub odejdziemy w ramach porozumienia stron, żadna pomoc ze strony ubezpieczyciela nie będzie się nam należała. Taki zapis ma oczywiście na celu zapobiec wyłudzeniom i wyciąganiu pieniędzy od ubezpieczyciela. Wiele firm ubezpieczeniowych jednak nadużywa te zapisy i na przykład decyduje się na wypłatę ubezpieczenia jedynie wtedy, gdy klient utraci pracę na przykład w ramach grupowych zwolnień.

Co w sytuacji wcześniejszej spłaty kredytu?

Decydując się na kredyty gotówkowe bez zaświadczeń mamy często z tyłu głowy, że może uda nam się zobowiązanie spłacić wcześniej niż przed upływem ustalonego w banku terminu. Wiele osób jednak zastanawia się, co w sytuacji, gdy ubezpieczenie zostało już zapłacone z góry. Jest dogodne wyjście z takiej sytuacji. Klient ma prawo ubiegać się o zwrot pieniędzy za miesiące, których kredyt już nie będzie obejmował. W związku z tym, ubezpieczenie nie przepadnie i można będzie odzyskać pieniądze, jeżeli tylko wcześniej uda nam się spłacić zobowiązanie.

Warto świadomie się ubezpieczeń

Każdemu zależy na tym, aby zaciągnąć tani kredyt gotówkowy. Każde dodatkowe koszty wiążą się ze zwiększeniem dodatkowej kwoty. Jednak, w przypadku ubezpieczenia, czasem warto przystać na proponowane warunki. Dobrze dobrane ubezpieczenie jest w stanie uratować naszą sytuację finansową w momencie utraty pracy czy innych zdarzeń losowych, których nie jesteśmy w stanie przewidzieć.

Przed podjęciem ostatecznej decyzji, jakie ubezpieczenie będzie najlepiej zabezpieczało kredyt gotówkowy bez zaświadczeń, warto dokładnie zapoznać się z ogólnymi warunkami ubezpieczenia dołączanymi do każdej polisy. Znajdziemy tam zakres ochrony, jaką obejmie nas ubezpieczyciel oraz na jaką pomoc z jego strony możemy liczyć. W OWU znajdują się również informacje o sposobie i kwocie wypłacanych świadczeń, gdy dojdzie do jednego z ubezpieczonych zdarzeń.

Oczywiście, aby do takiej pomocy ze strony ubezpieczyciela mogło dojść, należy spełnić wiele warunków. Czasem zdarza się, że możemy liczyć na pomoc wynoszącą zaledwie spłatę kilku lat. W niektórych sytuacjach nawet takie wsparcie jest pomocne. Pomoże zebrać potrzebne środki na spłatę kolejnych rat w ciągu kilku kolejnych miesięcy.

Świadoma i przemyślana decyzja o wykupie polisy ubezpieczeniowej przyniesie klientowi wiele korzyści i sprawi, że kredyt gotówkowych zaciągnięty np. w ING nie będzie dla niego kłopotliwy.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here