Firmy pozabankowe na wiele sposobów starają się odzyskać długi swoich klientów. W tym celu często wysyłają tak zwane monity, które są jednym z pierwszych upomnień do spłaty należności. Niestety, wiążą się one z dodatkowymi konsekwencjami.
Spis treści
Kiedy można otrzymać monit?
Na początku warto zastanowić się nad tym, kiedy potencjalny kredytobiorca może otrzymać swój pierwszy monit. Niektóre firmy wysyłają ponaglenia już po pierwszym dniu opóźnienia względem ustalonego terminu spłaty.
Wszystko zależy od indywidualnych ustaleń, które są zawarte w umowie. Z tego względu każdy potencjalny klient powinien zapoznać się ze wszystkimi informacjami zawartymi w umowie. Co więcej, nawet jeśli jesteśmy przekonani, że uda nam się spłacić należności w terminie, musimy dokładnie przeanalizować warunki umowy. Niektóre firmy wysyłają monity dopiero po paru dniach od daty spłaty – z pewnością jest to najkorzystniejsza sytuacja dla potencjalnego pożyczkobiorcy.
Jakie formy mogą mieć monity?
Monity są dostępne przede wszystkim w dwóch podstawowych formach:
- telefonicznej (najczęściej SMS-y, czyli wiadomości tekstowe)
- listownej (list polecony)
Zazwyczaj o wiele tańsze są upomnienia SMS-owe, które większość firm wysyła na początkowym etapie ponaglania konsumenta. Niestety, niektóre parabanki potrafią zwiększyć częstotliwość tego typy ponagleń. W efekcie potencjalny konsument musi liczyć się z dość wysokimi dodatkowymi kosztami, które okażą się znacznym obciążeniem – szczególnie w porównaniu z wysokością chwilówki. Jeszcze droższe są monity wysyłane pocztą, w formie listu poleconego.
W tym wypadku również dłużnik jest zobowiązany do spłaty należności. Dodatkowe koszty z tytułu monitów mogą być naprawdę bardzo wysokie. Najpoważniejszą konsekwencją niespłacenia kredytu jest windykacja terenowa, która również jest formą monitu. Należy jednak zaznaczyć, że następuje ona dopiero po początkowych formach monitowania, czyli monicie telefonicznym lub pisemnym. Lepiej zatem uniknąć tych przykrych konsekwencji, respektują pierwsze upomnienie.
Komentarze