Najczęstsze przyczyny odmowy udzielenia kredytu

Data dodania: 18 listopada 2014 r. / Aktualizacja: 8 września 2017 r.

Kredyty bierzemy w najróżniejszych sytuacjach. Wiele osób decyduje się na kredyt hipoteczny, ponieważ pragnie posiąść własny dom lub mieszkanie. Inni biorą kredyty na zakup samochodu, remont domu lub wymarzone wakacje. W naszym kraju nie ma przepisów determinujących to, kto dostanie kredyt. Zależy to tylko od banku i jego procedur. Jeśli odmówiono nam udzielenia kredytu, nic nie możemy w tej sprawie zrobić.

Pozostaje nam udanie się do innego banku i złożenie w nim wniosku kredytowego. Warto wiedzieć, że kredyty udzielane są tylko przez banki. Wszelkie inne instytucje finansowe, które nie są nadzorowane przez KNF, mogą udzielać nam tylko pożyczek. Sformułowanie „kredyt”, podobnie jak „bank”, nie może pojawić się w ofercie firmy pożyczkowej.

Bank odrzucił wniosek

Warto pamiętać, że bank nie musi uzasadniać, dlaczego odrzucił nasz wniosek o kredyt. Jeśli zatrudnieni specjaliści ocenią, że istnieje duże ryzyko, iż nie spłacimy zobowiązania, możemy jedynie przyjąć decyzję banku i poszukać innego sposobu na uzyskanie potrzebnej nam gotówki. Banki oceniają ryzyko w oparciu o procedury scoringowe, a ujawnienie zasad przyznawania punktów nie leży w interesie firmy. Mogłoby to bowiem doprowadzić do sytuacji, gdy klient celowo oszukuje we wniosku, pragnąc zmylić osoby oceniające ryzyko. Nieznajomość tych zasad przez klientów jest zatem dla banku niejako zabezpieczeniem przed nawiązaniem umowy z problematycznym kredytobiorcą.

Dlaczego banki odmawiają?

Dlaczego banki odmawiają udzielania kredytów? Specjaliści analizują dochody oraz zobowiązania potencjalnego kredytobiorcy. Jeśli okazuje się, że jego dochody nie byłyby w stanie sprostać wszystkim wydatkom, odmawia się udzielenia kredytu. Problemy z uzyskaniem kredytu mogą mieć osoby zatrudnione w oparciu o umowy zlecenia lub umowy o dzieło.

W takich sytuacjach kwota dochodu netto może zostać wyliczona w zupełnie inny sposób, niż w przypadku posiadania umowy o pracę. Dokładnie obliczane są też dochody osób prowadzących własną działalność gospodarczą. Warto tutaj pamiętać, że każdy bank może wyliczać dochód w zupełnie inny sposób. Niekiedy różnica będzie na tyle duża, że w jednym banku odmówią nam udzielenia kredytu, a w innym wniosek zostanie rozpatrzony pozytywnie.

Negatywna historia kredytowa

Powodem odrzucenia wniosku o kredyt jest często negatywna historia kredytowa. Takie dane przechowywane są w BIK nawet przez pięć lat po spłacie zobowiązania. Jeśli spóźnialiśmy się z poszczególnymi ratami i był to dość długi okres czasu, bank może odrzucić nasz wniosek kredytowy z obawy, że problemy ze spłatą długu się powtórzą.

Inne przyczyny

Do przyczyn odmowy udzielenia wsparcia finansowego zalicza się też sposób rozliczania działalności gospodarczej, stan cywilny lub pozycję w firmie. Banki biorą pod uwagę też branżę, w której pracujemy. Jeśli sytuacja na rynku wskazuje, że możemy stracić pracę w najbliższych latach, bank odmówi nam kredytu. Problem z pozytywnym rozpatrzeniem wniosku mogą mieć też osoby młode, które dopiero rozpoczynają karierę, a ich wykształcenie i doświadczenie zawodowe nie gwarantują stałego zatrudnienia.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu