Negocjowanie zadłużeń – 5 praktycznych porad

Data dodania: 9 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 8 września 2017 r.

Ze względu na ciężką sytuację gospodarczą w Polsce, jak również ze względu na liczne zwolnienia oraz bankructwo firm wiele osób znalazło się na bruku. Ze względu na wcześniejsze zobowiązania finansowe są oni postawieni w trudnej sytuacji – pozostając bez środków do życia nadal muszą spłacać raty kredytu np. za dom czy też za samochód.

Odsetki rosną, a nasze zadłużenie się zwiększa – jak wybrnąć z takiej sytuacji? Czy możliwe jest negocjowanie zadłużeń? Tak! Konieczna jest jednak do tego odpowiednia wiedza. Wbrew pozorom wiele banków oraz instytucji pozabankowych chętnie przystaje na renegocjowanie warunków umowy spłaty kredytu. jak przygotować się do rozmów z bankiem?

1. Przygotowanie merytoryczne, określenie swojej sytuacji
Jest to moment, w którym należy spojrzeć prawdzie w oczy i zastanowić się, jakie są możliwości spłaty rat kredytu. Być może niekorzystna sytuacja finansowa w której się znalazłeś jest przejściowa i da się ją rozwiązać? Zapytaj rodzinę, czy nie pomogłaby CI w tych trudnych chwilach i obiecaj spłatę zadłużenia kiedy tylko nadąży się okazja.

2. Zastanów się, co możesz zaproponować bankowi. Wśród najczęstszych opcji wymienia się:wysokość nowych rat, zawieszenie spłaty kapitału, odsetek bieżących, a może całkowita karencja w spłacie zobowiązania na pewien okres z reguły 3 – 6 miesięcy. W przypadku firm finansowych udzielających pożyczek możliwe jest przedłużenie spłaty pożyczki, jednak wiąże się to ze znacznym podniesieniem kwoty całego zadłużenia.

3. Jeśli problem z zadłużeniem jest “świeży” warto skontaktować się z doradcą klienta, który uczestniczył w zaciąganiu kredytu. Niejako powinien on poczuwać się do obowiązku ochrony swojego klienta i pomocy mu w spłacie kredytu. Jeśli sprawa została przekazana do windykacji konieczne jest skontaktowanie się z przedstawicielami firmy windykacyjnej. Jeśli pożyczka zaciągnięta jest w firmach internetowych (np. Sohocredit.pl, wonga.pl, via-sms.pl) przedłużenie spłaty nie będzie problemem.

4. Podczas rozmów z bankiem nie warto przyjmować roszczeniowej postawy ani też składać obietnic be z pokrycia – niestety może to tylko pogorszyć całą sytuację. Warto zastanowić się wspólnie, jak rozwiązać problem i znaleźć rozwiązanie, które będzie satysfakcjonować obie strony.

5. Jeśli nie czujesz się na siłach samodzielnie załatwiać swoich spraw z bankiem warto skorzystać z pomocy prawnika. Kancelarie prawne pomagają również w takich sytuacjach.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu