Niska zdolność kredytowa a pożyczka pozabankowa

Data dodania: 19 listopada, 2014 r. / Ostatnia aktualizacja: 8 września, 2017 r.
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Każda większy zakup, inwestycja czy remont wiąże się z koniecznością pozyskania gotówki. Pierwszym miejscem, gdzie w takiej sytuacji kieruje się swoje kroki, jest oczywiście bank. Nie każdy wniosek kredytowy zostaje jednak rozpatrzony pozytywnie. Banki bardzo restrykcyjnie przestrzegają zasad udzielania pożyczek. Powodem odmownej decyzji może stać się wpis w BIK lub KRD, jak również niska zdolność kredytowa.

Zdolnością kredytową określa się zdolność do spłacenia całego kredytu wraz z odsetkami. Określeniu zdolności kredytowej służy analiza kredytowa. Uwzględnia ona takie czynniki, jak między innymi:

  • wysokość dochodów
  • źródła pozyskiwania dochodów
  • wiek kredytobiorcy
  • dotychczasowe zobowiązania kredytowe
  • historia kredytowa
  • ilość osób w gospodarstwie domowym
  • abezpieczenie na wypadek braku spłaty kredytu

Osoba, której zdolność kredytową bank oceni jako niską, nie otrzyma w nim kredytu. Jednak nie oznacza to wcale, że musi ona rezygnować ze swoich planów. Z myślą o osobach, które odznaczają się niską zdolnością kredytową, powstały instytucje pożyczkowe, czyli parabanki. Pożyczki pozabankowe, świadczone przez firmy pożyczkowe (między innymi Vivus i Wonga) nie są regulowane tak ścisłymi przepisami, jak ma to miejsce w przypadku tradycyjnych banków.

Najczęściej udzielają one pożyczek zarówno osobom z niską zdolnością kredytową, jak również figurującym w BIK lub KRD. Na wsparcie pożyczkowe mogą liczyć nawet osoby, które borykają się z postępowaniem komorniczym. Oczywiście zasady udzielania pożyczek są regulowane przez wewnętrzne regulaminy poszczególnych firm, z którymi warto się zapoznać. Ważnym faktem jest, że decyzja w firmie pożyczkowej jest udzielana bardzo szybko i w razie odmowy można zwrócić się o udzielenie pożyczki do innej instytucji parabankowej. Wśród firm, które oferują tego rodzaju kredyty, wymienić warto:

Warto pamiętać, że tak łatwe uzyskanie gotówki, które poprzedza minimum formalności i analiz kredytowych, wiąże się z wysokimi kosztami oferowanej pożyczki. Należy więc dołożyć starań, by dobrać ofertę pożyczkodawcy optymalną dla swoich potrzeb i możliwości.