Odstąpienie od umowy pożyczkowej

Data dodania: 18 listopada 2014 r. / Aktualizacja: 13 stycznia 2023 r.

Od każdej umowy można odstąpić. Dotyczy to również umów zawieranych z firmami udzielającymi pożyczek pozabankowych.

W jakiej sytuacji rezygnujemy z umowy z parabankiem?

Istnieje kilka sytuacji, które nakłaniają nas do wysłania wypowiedzenia. Są to między innymi te momenty, kiedy bierzemy pożyczkę zbyt pochopnie, a następnie odkrywamy, że na rynku dostępna jest o wiele atrakcyjniejsza oferta. W takiej sytuacji chcemy jak najszybciej cofnąć podjęte decyzje, aby móc je przemyśleć i wybrać inne rozwiązanie.

Inną sytuacją jest moment, kiedy okazuje się, że pożyczkę wzięliśmy niepotrzebnie, bo np. oferta w biurze podróży jest już nieaktualna lub wykupiono wszystkie telewizory po promocyjnej cenie. Wtedy pieniądze, które mieliśmy przeznaczyć na zakup konkretnego produktu, są nam nie potrzebne i możemy je oddać.

Niektórzy wypowiadają umowy firmom, którym zależy jedynie na wyłudzaniu pieniędzy. Aby uniknąć płacenia odsetek należnych za cały okres spłacania pożyczki, możemy skorzystać z prawa do odstąpienia od umowy.
Rezygnacja z usługi, na którą wcześniej się zgodziliśmy, zdarza się każdemu. Jeśli podpisaliśmy umowę z firmą pożyczkową, możemy ją wypowiedzieć w ciągu 14 dni od daty widniejącej obok naszego podpisu. Wypowiedzenie możemy złożyć osobiście, jeśli w naszym mieście znajduje się oddział firmy.

Zwykle jednak pożyczki bierzemy za pośrednictwem sieci, a wtedy nawet nie orientujemy się, czy w naszym mieście działa punkt danej firmy. W takiej sytuacji możemy postawić na tradycyjne rozwiązanie, jakim jest poczta. Wysyłamy wypowiedzenie umowy przed upływem 14 dni od jej podpisania.

Znaczenie ma tutaj data stempla pocztowego, a nie dzień, kiedy dokument dotrze do firmy. Ważne, abyśmy zdążyli wysłać wypowiedzenie przed upływem dwóch tygodni, bo później nie będzie to możliwe i będziemy zmuszeni zapłacić wszystkie należne odsetki. Jeśli przegapimy termin wypowiedzenia umowy, obowiązują nas zawarte w niej postanowienia.

Czy odstąpienie od umowy jest darmowe?

Samo odstąpienie tak, jednak parabank może zażądać od nas opłacenia odsetek, jakie zostały naliczone od momentu podpisania umowy do dnia, którego dostarczyliśmy jej wypowiedzenie.

Skąd wziąć dokument, który należy wysłać do parabanku?

Powinniśmy otrzymać go tuż po złożeniu wniosku i otrzymaniu pieniędzy na konto. Jeśli nie posiadamy takiego oświadczenia, koniecznie zgłośmy to pracownikowi firmy. O dostarczenie swoim klientom wszelkich dodatków do umowy dba chociażby Provident, o czym można przeczytać na stronie internetowej firmy.

Wysłanie wypowiedzenia drogą pocztową

Jeśli decydujemy się na wysłanie wypowiedzenia pocztą, pamiętajmy o potwierdzeniu nadania. W sytuacji, gdy firma będzie odmawiała współpracy w kwestii odstąpienia od umowy, potwierdzenie wysłania wypowiedzenia będzie dla nas przydatnym dokumentem. Warto pamiętać, że możliwość wypowiedzenia umowy z firmą pożyczkową jest zgodna z prawem. Mamy na to 14 dni, zaś na pokrycie zobowiązania aż 30 dni od momentu odstąpienia od umowy. Nie musimy też podawać parabankowi powodu naszej decyzji.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu