Jak wygląda oświadczenie o zarobkach?

Data dodania: 19 listopada 2014 r. / Aktualizacja: 13 stycznia 2023 r.

Podczas przeprowadzania procedury pożyczkowej zarówno klientowi, jak i usługodawcy zależy na bardzo szybkim załatwieniu sprawy. Większość parabanków znacznie ogranicza więc formalności, jakich trzeba dopełnić, by otrzymać gotówkę.

W przypadku chwilówek czy pożyczek ekspresowych najczęściej nie wymaga się zaświadczenia o zatrudnieniu ani o wysokości dochodów. Jednak niektóre instytucje mogą wymagać od swoich klientów złożenia oświadczenia o miesięcznych zarobkach.

Na czym dokładnie ono polega?

Pożyczka na oświadczenie o zarobkach jest wygodnym rozwiązaniem dla osób, które nie mają czasu, by załatwić zaświadczenie z działu kadr w swoim miejscu zatrudnienia. Składają więc przed pracownikiem firmy pożyczkowej stosowne oświadczenie, w którym deklarują wysokość swoich miesięcznych zarobków, a następnie poręczają je własnoręcznym podpisem. Podana kwota stanowi podstawę przy rozpatrywaniu wniosku o przyznanie pożyczki gotówkowej.

Co z weryfikacją?

Oświadczenie złożone przez klienta w większości przypadków nie jest weryfikowane. Może więc wydawać się, że każda osoba może wpisać w przygotowanym dokumencie dowolną kwotę i wydawać się tym samym firmie pożyczkowej bardziej wiarygodna i atrakcyjna. Jest to jednak praktyka niedopuszczalna. Oświadczenie jest potwierdzane własnoręcznie wykonanym podpisem i każda nieprawidłowość w nim stwierdzona może być uznana za próbę wyłudzenia kredytu.

Komfort i wygoda

Warto wiedzieć, że pożyczki na oświadczenie stają się w Polsce coraz bardziej powszechne. Jest to niezwykle komfortowa możliwość, która pozwala znacznie skrócić cały proces pożyczkowy i nie wymaga od osoby zabiegającej o przyznanie pożyczki przywożenia zaświadczeń i innych dokumentów.

Pożyczkę na oświadczenie można zawrzeć również za pośrednictwem internetu. W większości przypadków firmy pożyczkowe (między innymi Provident oraz Vivus) dość ostrożnie podchodzą do nowych klientów, jeśli jednak nie wynikną żadne problemy ze spłatą zadłużenia, przy kolejnej okazji pożyczkobiorca może liczyć na wyższą kwotę pożyczki oraz na znacznie lepsze warunki spłaty zadłużenia.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu