Praca na czarno a pożyczka pozabankowa

0
755
Praca na czarno a pożyczka pozabankowa
Ocena

Sytuacja na polskim rynku pracy nie napawa optymizmem. Wielu pracodawców decyduje się zatrudniać pracowników „na czarno”, co wiąże się z brakiem ubezpieczenia zdrowotnego i odprowadzania podatków. Pracownicy zatrudnieni bez jakiejkolwiek umowy są pozbawiani licznych przywilejów, ich sytuacja jest bardzo skomplikowana również podczas załatwiania różnych formalności związanych z zawieraniem umów abonamentowych czy starania się o pożyczkę.

Bank, który udziela kredytu, musi mieć gwarancję, że klient będzie w stanie spłacić całą sumę wraz z naliczonymi odsetkami. Osoba zatrudniona „na czarno” nie może więc liczyć na zaciągnięcie pożyczki w tradycyjnej instytucji. Jedyną alternatywą pozostają więc firmy pożyczkowe i parabanki. Jednak zwracając się do firmy pożyczkowej, również nie ma się pewności, że niezbędne pieniądze zostaną przyznane.

Działalność firm pożyczkowych

Na polskim rynku działa wielu firm pożyczkowych (Provident, Wonga, Vivus), a zainteresowanie klientów świadczonymi przez nie usługami sprawia, że wciąż pojawiają się kolejne instytucje. Jednak nie wszystkie działają na tych samych zasadach, ich oferta jest bardzo szeroka i różnorodna. W przypadku parabanków nie obowiązuje restrykcyjne prawo bankowe, firmy te działają w oparciu o własne regulaminy, a usługi pożyczkowe pełnią przy użyciu umów cywilno-prawnych. W regulaminie każdej firmy zawarte są zasady, według których przyznawane są pożyczki.

Co z osobami pracującymi nielegalnie?

Osoba, która zatrudniona jest „na czarno”, a pomimo to zmuszona jest zaciągnąć pożyczkę, powinna poszukać instytucji, która nie wymaga od swoich klientów zaświadczenia o zatrudnieniu i wysokości zarobków. Warto jednak pamiętać, że firmy, które wykazują tak swobodne podejście do spraw weryfikacji, bardzo często proponują pożyczki obciążone bardzo wysokimi kosztami i prowizjami.

Należy bardzo dokładnie zapoznać się z umową, zanim zostanie ona podpisana, jak również przeanalizować, czy na pewno podoła się spłacie zadłużenia. Warto również pamiętać, że od każdej umowy pożyczkowej klientowi przysługuje prawo do odwołania się do 14 dni od chwili jej zawarcia.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here