Jak sprawdzić czy jestem w BIK, KRD, BIG, ERIF?

Data dodania: 9 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 8 listopada 2017 r.
Jak sprawdzić bazy BIK, KRD, BIG, ERIF Jak sprawdzić bazy BIK, KRD, BIG, ERIF

Wiele Polaków, ze względu an trudną sytuację życiową czy też chwilowe problemy finansowe jest zmuszonych szukać innych metod finansowania. Najrozsądniejszym sposobem na to wydają się szybkie pożyczki, którymi można “załatać” rodzinny budżet i które z pewnością pomogą w chwilowych problemach finansowych.

Wiele osób w takich sytuacjach kieruje pierwsze kroki do banku – warto jednak pamiętać, iż wiele z banków, zanim przyzna kredyt, sprawdzi wiarygodność wnioskującego oraz jego historię kredytową. Czy możliwe jest samodzielne sprawdzenie naszą wiarygodność kredytową oraz historie? Gdzie sprawdzane są takie dane?

Czym są BIK, KRD, BIG, ERIF?

  • BIK – Biuro Informacji Kredytowej. Zbiera i udostępnia informacje związane z kredytobiorcami oraz to, czy terminowo spłacają swoje zobowiązania. Na chwilę obecną w BIK znajdują się informacje o 118 milionach rachunkach oraz 22 milionach osób.
  • KRD – Krajowy Rejestr Długów. ziała na podstawie ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych. Obsługuje zarówno małe, jednoosobowe firmy, jak i wielkie korporacje. Do zadań KRD należy przyjmowanie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji i danych gospodarczych. Ze względu na to, iż wiele operacji jest wykonywanych przy pomocy Sieci Rejestr Długów jest zawsze dostępny.
  • BIG – Biuro Informacji Gospodarczej. Zajmuje się zbieraniem, przechowywaniem i udostępnianiem informacji o zadłużeniu osób oraz firm.
  • ERIF – Rejestr Dłużników. Biuro zajmuje się przyjmowaniem, przechowywaniem i ujawnianiem danych zarówno o dłużnikach, jak i o płatnikach, którzy regulują terminowo swoje zobowiązania finansowe.

Czy możliwe jest zapoznanie się z danymi zawartymi w BIK, KRD, BIG czy ERIF?

Oczywiście. Można to zrobić osobiście lub poprzez internet. Osoby decydujące się na wizytę w tych instytucjach składają pisemną prośbę o udostępnienie swoich danych. Dane podstawowe udostępniane są bezpłatnie. Bardziej szczegółowe informacje będą dostępne po wykupieniu odpowiednich pakietów, które pozwolą na ochronę przed wyłudzeniem pieniędzy na nasze nazwisko, czy otrzymywani SMS-ów z informacją o zapytaniu do BIK na nasze nazwisko.

Pamiętajmy, iż nawet firmy finansowe, umożliwiające pożyczkowanie sprawdzają BIK. Do najlepszych zaliczyć można viasms.pl, wonga.pl, sohocredit.pl oraz vivus.pl.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu