Sprzedaż długu. W jaki sposób można tego dokonać?

Data dodania: 9 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 8 września 2017 r.

W dzisiejszych czasach coraz częściej decydujemy się na zaciągnięcie kredytu. powody tego mogą być naprawdę różne: kupno niewielkich sprzętów codziennego użytku, kupno niezbędnych leków. W sytuacji, kiedy nie jesteśmy w stanie spłacić narosłego długu istnieje szansa na jego odsprzedanie. Na czym polega ta transakcja?

Sprzedaż długu umożliwia szybkie pozbycie się “problemu” – opcja ta jest coraz chętniej wykorzystywana przez duże firmy, ale również osoby prywatne. Sprzedaż taka nazywana jest najczęściej cesją wierzytelności. Inaczej nazywa się to przeniesieniem długu na osobę trzecią. Pomiędzy sprzedającym dług a kupującym zawiązywana jest umowa. Na umowę powinny składać się m.in. szczegółowe warunki zapłaty (określenie ceny i wyznaczenie terminu płatności) oraz sposoby wyjaśniania ewentualnych sporów. Konieczne jest również zamieszczenie klauzuli o tym, czy cesja jest zwrotna czy bezzwrotna.

Obecnie wiele firm oferuje swoje usługi w odkupywaniu oraz pośrednictwie w sprzedaży długów. Jednak czy takie operacje są opłacalne dla wierzycieli? Warto pamiętać, iż kupujący będą poszukiwali wyłącznie tych długów, których potencjalne ściągnięcie przyniesie im dodatkowy zysk. Zanim osoba pragnąca sprzedać swój dług zdecyduje się na konkretną firmę, warto, aby przeanalizowała oferty konkurencyjnych firm.

Jakie wierzytelności są najbardziej atrakcyjne z punktu widzenia kupującego?

Z pewnością są to długi, które:

  • w momencie sprzedaży są egzekwowane (dłużnik powinien posiadać jakiś majątek);
  • nie są przedawnione;
  • nie mają wielu wierzycieli, którzy już rozpoczęli egzekucję roszczeń;
  • mogą być dochodzone przed sądem.

Czy dług zawsze można sprzedać?

Warto pamiętać, iż istnieją sytuacje w których długu nie będzie można odsprzedać. Może to wynikać przede wszystkim z natury wierzytelności lub też odpowiednio skonstruowanej umowy kredytowej, która wyklucza ten rodzaj spłaty.

Gdzie szukać firm odkupujących długi?

W sieci znaleźć można wiele firm, które trudnią się pośredniczeniem sprzedaży długów. Informacji o zasadach ich działania warto szukać w zakładach “o nas” lub “Najczęściej zadawane pytania”.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu