Umowa na czas określony a przyznanie pożyczki

0
712
Umowa na czas określony a przyznanie pożyczki
Ocena

Powiedzieć trzeba jedno – ten, kto posiada w Polsce umowę na czas nieokreślony jest szczęściarzem. Cała reszta, znaczna większość, to osoby zatrudnione na umowy śmieciowe. Regularny dochód i gwarancja dochodu w przyszłości to główny warunek podjęcia zobowiązania finansowego. Czy takie osoby mają szanse na wzięcie pożyczki?

Definicja umowy na czas określony

Według znawców rynku pracy i form zatrudnienia, umowa na czas określony, tak samo jak umowa zlecenie, czy o dzieło, należy do grupy umów śmieciowych. Dlaczego? Przede wszystkim brakuje w niej gwarancji ciągłości zatrudnienia. Okres wypowiedzenia jest krótki, a pracodawca nie może zagwarantować stałych, regularnych dochodów w przyszłości. Na szczęście instytucje finansowe, rozumiejąc sytuację na rynku pracy, stopniowo liberalizują przepisy i dopuszczają w swoich wnioskach tego typu umowy.

Weryfikacja – na co się przygotować?

W większości firm oferujących pożyczki na nieduże sumy i na krótki okres spłaty, najistotniejsza jest stałość dochodów oraz przedłożone oświadczenie (w formie dokumenty od pracodawcy, paska RMUA, wyciągu z konta itp.). Nie posiadając umowy na czas nieokreślony nie musimy obawiać się o gorsze warunki spłaty. Przede wszystkim jednak musimy zadbać o komplet innych dokumentów.
Banki i firmy finansowe stopniowe zmieniają swoje podejście do umów innych niż na czas nieokreślony. Wynika to z faktu, że niemal połowa Polaków jest zatrudniona właśnie w inny sposób niż tradycyjny pełen etat. Najistotniejszym obecnie czynnikiem jest okres pracy u jednego pracodawcy, a także posiadane dochody i zabezpieczenia finansowe.

Kredyt – wydłużona procedura

W przypadku kiedy chcemy ubiegać się o kredyt hipoteczny, a posiadamy umowę na czas określony, procedura może być nieco utrudniona. Bank przede wszystkim musi przekonać się, że nasz pracodawca jest wiarygodny. Nierzadko wymagane jest przedstawienie dochodów sprzed 12 miesięcy. Jeśli pracujemy w jednej firmie od więcej niż roku – przyznanie kredytu, oczywiście przy spełnieniu innych kryteriów, jest prawdopodobne. Dodatkowym plusem jest ubieganie się o kredyt ze współmałżonkiem bądź innymi współkredytobiorcami, zwiększającymi naszą wiarygodność.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here