Utrata nieruchomości po zaciągnięciu pożyczki?

Data dodania: 29 stycznia, 2016 r. / Ostatnia aktualizacja: 20 lipca, 2017 r.
Utrata nieruchomości po zaciągnięciu pożyczki
Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Spółdzielnia Przyszłość w Opolu i Ozimku umieściła w ostatnim czasie w zarządzanych przez siebie blokach ostrzeżenie przed nieczytaniem umów, które się podpisuje. Spółdzielnia, mając aprobatę Narodowego Banku Polskiego, próbuje zmniejszyć liczbę osób, które zadłużają się w instytucjach pozabankowych, nie będących pod nadzorem państwa.

Z sondaży wynika, że w przeciągu ostatniego roku z szybkiej pożyczki pozabankowej (chwilówki) skorzystał co dziesiąty Polak. Aż 25% osób korzystających z chwilówek przyznało, że nie ma pojęcia, co powinni zrobić zanim podpiszą umowę pożyczki. Duża część nie wie, jak wysokie są odsetki doliczone do takiej pożyczki. – Aby uniknąć negatywnych konsekwencji nierozważnych decyzji finansowych, wystarczy zastosować cztery proste zasady – mówi Sławomir Kusz z opolskiego oddziału NBP.

– Powinniśmy zacząć od sprawdzenia wiarygodności firmy pożyczkowej, z której chcemy skorzystać. Następnie powinniśmy policzyć całkowity koszt pożyczki uwzględniający wszelkie dodatkowe opłaty, czego Polacy niestety nie potrafią. Trzecia zasada jest szczególnie często zaniedbywana: chodzi o dokładne przeczytanie umowy, czego wiele osób po prostu nie robi. Jeśli nie rozumiemy postanowień w niej zawartych, nie powinniśmy jej podpisywać – wylicza.

Dlatego właśnie, aby ostrzec mieszkańców Opola przed nieczytaniem umów o pożyczkę, spółdzielnia Przyszłość wraz z NBP będzie naklejać na klatkach schodowych w blokach specjalne plakaty.

– Negatywne konsekwencje widoczne są także wśród mieszkańców spółdzielni, a w szczególności osób zadłużonych – stwierdza prezes spółdzielni Przyszłość, Franciszek Dezor.

Inicjatywa społeczna jest prowadzona pod hasłem: „Nie daj się nabrać. Sprawdź, zanim podpiszesz”. Współorganizatorami akcji są: Komisja Nadzoru Finansowego, Bankowy Fundusz Gwarancyjny, Ministerstwo Sprawiedliwości, Ministerstwo Finansów, Narodowy Bank Polski, Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów oraz przez Policja.