Na co uważać przy zaciąganiu pożyczek pozabankowych?

Data dodania: 18 listopada 2014 r. / Aktualizacja: 25 grudnia 2022 r.
Na co uważać przy zaciąganiu pożyczek Na co uważać przy zaciąganiu pożyczek

W niektórych sytuacjach życiowych konieczne jest wsparcie finansowe. Niejednokrotnie zdarza się, że otrzymujemy atrakcyjną ofertę, ale niezbędne jest natychmiastowe zainwestowanie określonej kwoty. Do wypłaty daleko, a z rodziną nie chcemy rozmawiać na temat naszych poczynań w biznesie i zasobności portfela.

W takich momentach zwykle udajemy się po pożyczkę do instytucji finansowej, która udziela tego typu wsparcia swoim klientom. Nie zawsze będzie to bank, bo tam potrzebujemy zwykle zaświadczenia o dochodach, czystego konta w BIK oraz czasu na rozpatrzenie przez pracowników naszego wniosku kredytowego.

Jeśli tego nie mamy, rozwiązaniem naszych kłopotów wydaje się być jedynie pożyczka w instytucji pozabankowej. Zanim jednak zdecydujemy się na złożenie wniosku w oddziale lub przez Internet, warto porównać dostępne produkty i wybrać ten, który najlepiej odpowiada naszym oczekiwaniom. Na co zwrócić uwagę, aby nie żałować swojej decyzji?

Darmowe pożyczki

Przede wszystkim warto poświęcić czas i porównać dostępne pożyczki. Jeśli korzystamy z tego typu usługi po raz pierwszy, możemy liczyć na darmową pożyczkę. Taką możliwość oferuje nam chociażby NetCredit. Jako nowy klient możemy pożyczyć do 1500 zł i oddać dokładnie taką kwotę. Warto szukać takich ofert, aby uniknąć płacenia odsetek. Pamiętajmy jednak, że pierwsze i darmowe pożyczki to zwykle kwoty nie przekraczające wspomnianej sumy. Raczej nie możemy liczyć tutaj na uzyskanie kilku tysięcy złotych.

Koszt pożyczki

Zanim weźmiemy pożyczkę, sprawdźmy jej całkowity koszt. Ułatwiają to kalkulatory pożyczkowe, jakich nie brakuje w sieci. Uwzględniają one RRSO i pokazują, jaką kwotę w rzeczywistości będziemy musieli oddać. Warto też sprawdzić wysokość oprocentowania, jaką podaje firma. Wysokie liczby odnoszą się do całego roku, więc w wymiarze miesiąca czy dwóch nie będzie to tak ogromna kwota, jaką wyobrażamy sobie w pierwszej chwili. Jeśli mamy dodatkowe pytania dotyczące całkowitego kosztu pożyczki, pracownik oddziału czy infolinii jest zobowiązany udzielić nam rzetelnych odpowiedzi.

Sprawdzone firmy

Polegajmy tylko na firmach, które długo funkcjonują na rynku. Parabank może założyć niemal każdy, dlatego wciąż oglądamy reklamy i ulotki kolejnych instytucji pożyczających określone kwoty bez sprawdzania klienta w BIK. Dobrym rozwiązaniem jest sprawdzony Provident czy Vivus. Ogromnym plusem jest też przejrzysta umowa i brak ukrytych kosztów. Zanim podpiszemy dokument, dowiedzmy się, ile będzie nas kosztowało wydłużenie okresu spłaty i czy nie musimy dodatkowo dopłacać za samo rozpatrzenie wniosku lub wizytę pracownika firmy w naszym domu.

Jeśli firma żąda od nas przedpłaty, wymiguje się od odpowiedzi na pytania o całkowity koszt spłaty pożyczki lub nie dysponuje danymi adresowymi, nie warto ryzykować. Na rynku nie brakuje oszustów, którym zależy tylko na wyłudzeniu pieniędzy od klientów. Jeśli zastanawiamy się nad prawidłowością proponowanej umowy, możemy udać się do Urzędu Ochrony Konkurencji i Konsumentów w celu zasięgnięcia opinii, która pomoże nam podjąć dobra decyzję.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu