Czym są pożyczki społecznościowe i czy warto od nich pożyczać?

Data dodania: 17 października 2017 r. / Aktualizacja: 27 lutego 2023 r.
Pożyczki społecznościowe Pożyczki społecznościowe
Źródło: Henning Westerkamp / Pixabay

Pożyczki społecznościowe wyróżniają się na rynku pożyczkowym. Tylko czy rzeczywiście warto z nich korzystać? W tym artykule dowiesz się, na czym polegają pożyczki społecznościowe i jakie są ich wady i zalety. Chcesz uzyskać pożyczkę społeczną? To dowiedz się, gdzie szukać propozycji pożyczki społecznościowej i na co zwrócić uwagę przy ustalaniu warunków otrzymania pożyczki. Przeczytaj artykuł i dowiedz się, czy takie pożyczki warto rozważyć w swoim pożyczaniu.

Na czym polegają pożyczki społecznościowe?

Pożyczką społecznościową nazywamy umowę pożyczki zawieraną pomiędzy osobami fizycznymi albo firmami, które nie są instytucjami finansowymi. Nie występuje w nich pozyskanie kapitału z banku czy firmy pożyczkowej. Oferty pożyczek można znaleźć na specjalnie do tego celu stworzonych platformach pożyczek społecznościowych.

Dzięki wykorzystaniu takich platform można liczyć z jednej strony na większe bezpieczeństwo zawieranej transakcji poprzez zweryfikowanie wszystkich użytkowników serwisu oraz dodatkowe zabezpieczenie spłaty pożyczki.

Czym różni się pożyczka społecznościowa od pożyczki prywatnej?

Z pozoru może się wydawać, że nie ma żadnej różnicy pomiędzy pożyczką prywatną a społecznościową. Niewiele się pomylisz w tej sprawie. Jest jednak kilka zasadniczych różnic.

  1. W przypadku pożyczki społecznościowej największą rolę dogrywa platforma inwestowania społecznościowego. Natomiast pożyczki od osób prywatnych znajdziesz na zwykłych portalach z ogłoszeniami. To właśnie dzięki największym platformom pożyczek społecznościowych ta forma pożyczki pozwala na zabezpieczenie pożyczki społecznościowej. Dzięki temu łatwiej korzystać z dodatkowego finansowania zwykłym ludziom i firmom, którzy zostali odrzuceni przez banki.
  2. Kolejną różnicą jest to, że przy prywatnej pożyczce pożyczkodawca w większości przypadków nie sprawdzi twojej zdolności kredytowej i historii finansowej w bazie informacji gospodarczej. Natomiast platforma pożyczek społecznościowych może to zrobić już przy zakładaniu konta w serwisie. Dlatego najlepiej od razu zapoznać się z regulaminem takiej strony, jeżeli nie chcesz być weryfikowany.
  3. Co więcej, platforma pożyczek może mieć z góry ustalone granice wieku użytkowników. Tutaj widzimy podobieństwo do pożyczek pozabankowych. Możemy spotkać się z przedziałem np. od 20 do 70 lat. Natomiast pożyczki prywatne wymagają po prostu pełnoletności od pożyczkobiorcy, żeby mógł wziąć pożyczkę.

Pożyczki społecznościowe dla zadłużonych — czy to dobre rozwiązanie?

Dla osób zadłużonych pożyczki społecznościowe mogą okazać się niedostępne. Wiąże się to z tym, że serwis wymaga weryfikacji w bazie takiej jak BIK lub BIG historii zobowiązań finansowych. Jednak wszystko zależy od konkretnej platformy. Dlatego zapoznaj się ze szczegółami, na jakiej zasadzie działa dana platforma. W takiej sytuacji może się okazać, że lepszym wyborem będzie dla Ciebie pożyczka prywatna, gdzie pożyczkodawca udziela pożyczki bez sprawdzania baz.

Gdzie szukać społecznościowej pożyczki online?

Osoby poszukujące pożyczek społecznościowych znajdą je na dedykowanych platformach pożyczek społecznościowych. Co prawda, w Polsce pożyczki społecznościowe nie cieszą się taką popularnością, jak za granicą. Jednak nadal masz do wyboru kilka serwisów internetowych.

Wystarczy wpisać w wyszukiwarkę hasło „pożyczki społecznościowe”, żeby pokazały się najpopularniejsze w Polsce platformy pożyczek społecznościowych, gdzie udzielane osobom fizycznym są pożyczki. Na takich stronach znajdziesz też pożyczki kierowane do biznesu.

Jednymi z takich serwisów jest np. Finansowo.pl lub Aureus, które pozwalają na zaciąganie sprawdzonych pożyczek społecznych na własnych warunkach otrzymania pożyczki.

Jak uzyskać pożyczkę społecznościową?

W celu otrzymania pożyczki wystarczy założyć konto na interesującej Cię platformie, gdzie znajdziesz różnych pożyczkodawców pożyczki społecznościowej. Możesz skorzystać z ofert, które są już umieszczone lub samemu dodać ogłoszenie i poczekać na kontakt ze strony prywatnego inwestora, którego zainteresują proponowane przez Ciebie warunki udzielenia pożyczki.

Do założenia konta na platformie pożyczek społecznościowych, najczęściej będą potrzebne:

  • aktualny dowód osobisty lub inny dokument tożsamości,
  • numer konta bankowego, który będzie potrzebny do weryfikacji twojej tożsamości,
  • numer telefonu i adres e-mail do kontaktu.

Spotkać się możesz z weryfikacją obowiązkową i dobrowolną. Do obowiązkowych będą potrzebne podane powyżej elementy. Natomiast w dobrowolnej dodajesz jeszcze informacje np. o swoim zatrudnieniu, żeby wzbudzić większe zaufanie wśród pożyczkodawców i szybciej otrzymać interesującą Cię kwotę pożyczki.

Jak wysokie jest w pożyczce społecznościowej oprocentowanie?

Oprocentowanie pożyczek społecznościowych tak naprawdę zależy od tego, na jakie warunki otrzymania pożyczki umówią się obie strony. W związku z tym, że pożyczka społecznościowa jest poza systemem bankowym i instytucjami pożyczkowymi, to całkowity koszt pożyczki społecznej będzie wyższy od tradycyjnej pożyczki. Zwłaszcza że wiąże się z wyższym ryzykiem dla pożyczkodawcy.

Jednak nie jest tak, że prywatni inwestorzy mają pełną dowolność w ustalaniu kosztów pożyczki. Osobę udzielającą pożyczki społecznościowe również obowiązuje ustawa antylichwiarska i zapisy Kodeksu cywilnego. W związku z tym maksymalne oprocentowanie pożyczki społecznościowej zgodnie z prawem nie może przekroczyć dwukrotności odsetek ustawowych w skali roku.

Mimo to możemy się spotkać również z kosztami pozaodsetkowymi, na które składają się trochę inne elementy niż w przypadku pożyczki udzielanej przez firmy pożyczkowe. Możemy do nich zaliczyć np. opłaty za:

  • prowadzenie konta w serwisie,
  • przedłużenie terminu raty spłaty pożyczki,
  • wysyłanie monitów przypominających o braku spłaty pożyczki,
  • dodatkowe weryfikacje.

Nie jest to pełna lista dodatkowych opłat, dlatego przed założeniem konta na platformie social lending, sprawdź wszystkie koszty w regulaminach i cennikach.

Na koniec warto również zwrócić uwagę, że w przypadku pożyczania pieniędzy od osób prywatnych trzeba opłacić podatek od czynności cywilnoprawnych (PCC). Podatek musi opłacić pożyczkobiorca i wynosi on 0,5% od każdej pożyczonej kwoty (choć może wynieść nawet 20%, jeżeli tego nie zrobisz), która przekracza 1000 zł. Ogólnie z podatku są zwolnione pożyczki od rodziny, przy czym też do konkretnej kwoty, która wynosi trochę ponad 10 tys. zł. Szczegóły przeczytasz na stronie podatki.gov.pl.

Zalety i wady pożyczki społecznościowej

Pożyczki społecznościowe stanowią pomoc dla osób, które nigdzie indziej nie mogą liczyć na pożyczenie pieniędzy. Z jednej strony pożyczkobiorcy są zadowoleni, bo mają jakąś ostatnią deskę ratunku, a pożyczkodawcy mają okazję na inny sposób inwestowania pieniędzy. Przy czym zaciąganie i finansowanie pożyczek społecznościowych wiąże się zarówno z zaletami, jak i wadami.

Zbierzemy je teraz w jednym miejscu, żebyś mógł się przekonać czy taki rodzaj pożyczek warty jest twojego zainteresowania.

Zalety

  • Dostępna duża ilość ofert pożyczek od różnych prywatnych inwestorów.
  • Wartość pożyczki może zaczynać się od niewielkich sum po wysokie kwoty pożyczki.
  • Warunki pożyczki społecznej można negocjować.
  • Pożyczki społecznościowe udzielane są osobom fizycznym i firmom.
  • Do otrzymania pożyczki nie potrzebujesz banku lub instytucji pożyczkowej.
  • Brak tak dokładnej weryfikacji, jak w przypadku banków i firm pożyczkowych.

Wady

  • Wady pożyczek
  • Duże ryzyko oszustwa dla jednej i drugiej strony.
  • Dodatkowe opłaty związane z pośredniczeniem platform pożyczek społecznościowych.
  • Opłacenie podatku PCC od strony pożyczkobiorcy oraz zysków kapitałowych przez prywatnego inwestora.
  • Dłuższy czas oczekiwania na kwotę swojej pożyczki po określonych warunkach otrzymania pożyczki.

Na co trzeba uważać przed zaciągnięciem pożyczki społecznościowej?

Przede wszystkim korzystaj ze sprawdzonych pożyczek społecznościowych, o których możesz poczytać zadowolone opinie dotychczasowych klientów. Poza sprawdzeniem opinii innych pożyczkobiorców, przed zaciągnięciem pożyczki zwróć uwagę na:

  1. Całkowity koszt pożyczki, nie tylko samo oprocentowanie, ale też dodatkowe opłaty związane z korzystaniem z platformy social lending.
  2. Najlepiej wybieraj takich pożyczkodawców, dla których nie jest to pierwsza pożyczka.
  3. Samą platformę, czy oferuje dodatkowe zabezpieczenia tam, gdzie wpisujesz swoje dane osobowe. Zapewnia szyfrowanie całej strony oraz czy możesz skontaktować się z obsługą serwisu internetowego.
Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu