Kwota słownie jak to napisać?

Data dodania: 13 lutego 2023 r. / Aktualizacja: 23 maja 2023 r.
Kwota słownie jak to napisać ? Kwota słownie jak to napisać
Źródło: Alex Green / Pexels

Czy kiedykolwiek potrzebowałeś zapisać kwotę należności słownie? Niezależnie od tego, czy chodzi o umowę, pokwitowanie, czy inny dokument, w którym konieczne są słowne zapisy liczb, generator kwoty słownie jest nieocenionym narzędziem. Posiadanie niezawodnego i dokładnego sposobu na szybkie zapisanie należnej kwoty słownie pozwoli zaoszczędzić twój czas i energię.

W tym artykule przyjrzymy się, czym jest generator kwoty słownie i jak może pomóc w stworzeniu poprawnego pisemnego zapisu danej liczby. Omówimy, dlaczego stosujemy zapis słowny kwoty i kiedy jest wymagany, a także jak generator kwoty słownie może przynieść korzyści każdemu, kto potrzebuje szybko i dokładnie zapisywać kwoty należne słownie.

Słownie: jeden tysiąc dwieście trzydzieści cztery złote pięćdziesiąt sześć groszy

Dlaczego zapisuje się liczby słownie?

Liczby i kwoty są obecne w naszym życiu codziennie. Nawet nad tym się nie zastanawiamy, w jak wielu miejscach są potrzebne. Natomiast, kiedy przychodzi taki moment, że wymaga się od nas zapisywania liczby słownie, to musimy się porządnie zastanowić jak go zapisać.

Mimo że z łatwością wymówimy daną kwotę, to zapisanie słownie kwoty wymaga od nas o wiele więcej wysiłku. To właśnie ta trudność pozwala zadbać o bezpieczeństwo ważnych dokumentów, w których pojawiają się kwoty wynagrodzenia lub płatności. Zapis kwoty pozwala uchronić dokumenty przed ich sfałszowaniem.

Dlaczego? Cyfry i liczby łatwo edytować i dołożyć np. jedno zero więcej lub je odjąć. W przypadku zapisu słownego kwoty już tak łatwo nie jest. Mimo że wpisanie kwoty słownie jest problematyczne, zwłaszcza w przypadku niepełnych kwot, to zabezpiecza nasze interesy. Dlatego najczęściej zapisana kwota dotyczy sumy w złotych, a wartość groszy zapisujemy w ułamku.

Przykład:

Kwota: 1500 zł 25 gr

Zapiszemy słownie: jeden tysiąc pięćset złotych 25/100.

Kiedy wymagany jest zapis kwoty słownie?

Już wiesz, że zapis słowny liczb czy kwot jest dla zabezpieczenia interesów obu stron transakcji. Nie w każdym przypadku są takie zapisy cyfr słownie wymagane. Najczęściej słowny zapis kwot znajdziemy w dokumentach takich jak:

 • umowa kupna-sprzedaży,
 • akty notarialne,
 • druki bankowe,
 • faktury,
 • wnioski o dotacje,
 • umowa o pracę, zlecenie czy dzieło,
 • oferty przetargowe.

Teraz omówimy to na przykładach, żebyś mógł sobie wyobrazić, jak zapisywanie liczby słownie może wpłynąć na twoje działania.

 1. Umowna kupna-sprzedaży. Kupujesz samochód i spisujesz z poprzednim właścicielem umowę. Oprócz danych osobowych znajdzie się tam też kwota, za którą kupiłeś samochód. Jeżeli nie zapiszesz słownie kwoty, że umówiliście się na 10 000 zł, to sprzedający może wykorzystać to i wpisać 18 000 zł i potem oskarżać Cię o zaniżenie kwoty.
 2. Umowa o dzieło. Podpisujesz super umowę na dużą kwotę z wynagrodzeniem o wartości 7000 zł. Jednak zleceniodawca nie zapisuje kwoty słownie. Potem gdy ma dojść do zapłaty, pokazuje, że na umowie wpisane jest 1000 zł, a Ty próbujesz go naciągnąć. Zabolałoby prawda?

Nie chodzi tylko o to, żeby duże kwoty słownie zapisywać. Zadbaj o swoje interesy i pamiętaj zapisywać słownie kwoty. Kwota słownie nastręcza niewielkich trudności tylko przy samym zapisie, jednak zabezpiecza wszelkie zawierane transakcje i przedsięwzięcia.

Jak poprawnie zapisywać kwoty?

Są dwa sposoby na zapisanie słownie kwot. Obie są poprawne i od piszącego zależy, którą formę wybierze, jeżeli nie została ona z góry narzucona.

 1. Zapisanie pełnej kwoty słownie oznacza, że zarówno wartość w złotówkach, jak i liczbę groszy zapiszemy słownie liczby. Przykład: kwota 2551 zł 00 gr zapisana słownie to: dwa tysiące pięćset pięćdziesiąt jeden złotych zero groszy.
 2. Kwota słownie dotyczy tylko złotówek, grosze zapisane są liczbowo. W tym przypadku słownie kwota pieniędzy będzie zgodna z przykładem: 2400 zł 11 gr wyglądać będzie następująco: dwa tysiące czterysta złotych 11/100.

Najczęściej spotykana forma zapisu to ta, gdzie grosze są wpisane w formie ułamkowej. Ma to tę zdecydowaną zaletę, że po prostu skraca zapis. Jakby nie patrzeć, to wyższe kwoty wyrażone w złotówkach są dla nas istotniejsze ze względu na swoją większą wartość.

Szybki sposób do poprawnego zapisu kwoty — generator kwoty słownie

Wiedząc, jak żmudne jest zapisywanie słownie liczby, powstał internetowy generator kwoty słownie. To przydatne narzędzie, które pozwoli Ci w kilka sekund wygenerować zapis danej kwoty, jaką potrzebujesz zapisać. Można go wykorzystać do umów i rachunków, a także każdego innego rodzaju dokumentu, który wymaga dokładnego słownego zapisu liczb. Generator zajmuje się całą matematyką, pisownią i gramatyką potrzebną do zapewnienia, że twój dokument dokładnie odzwierciedla prawidłową wartość liczbową.

Jak działa generator kwoty słownie?

Jak korzystać z darmowego generatora kwoty słownie? Wystarczy, że w wyznaczonym polu wpiszesz lub wkleisz daną kwotę, którą chcesz zmienić na poprawny słowny zapis.

Kliknij przycisk „sprawdź” i to wszystko. Kwota słownie powinna Ci się pojawić na ekranie po kilku sekundach.

Teraz wystarczy, że skopiujesz postać słowną i wkleisz ją do swojego dokumentu, albo wpiszesz ręcznie do wypełnianego pisma.

Generator konwersji kwot jest niezwykle przydatny do tworzenia dokumentów z dokładnymi wartościami liczbowymi. Co więcej, generatory kwot słownie również oszczędza twój czas i energię. Wystarczy kilka kliknięć, aby otrzymać dokładny zapis pełnej kwoty bez martwienia się o popełnienie błędów w pisowni czy gramatyce. Oszczędza to cenny czas podczas tworzenia dokumentów z wartościami liczbowymi i pozwala skupić się na ważniejszych zadaniach.

Czy korzystanie z generatora kwoty słownie jest bezpieczne?

Uzyskanie słownie kwoty z pomocą generatora, jak najbardziej jest bezpieczne. Bezpieczeństwo kwoty słownie jest zapewnione poprzez szyfrowanie strony. Nie ma możliwości, żeby ktoś dowiedział się, gdzie na fakturze kwoty zapisujesz i w jakiej wysokości.

Dostępne na naszej stronie narzędzie kwota słownie pozwala Ci na umieszczanie kwoty słownie w ekspresowym tempie. Wypróbuj, a nie będziesz chciał wrócić do tradycyjnej pisowni kwot słownie.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu