Pożyczki Pod Zastaw – Gotówka Pod Zastaw

0
83
Pożyczki Pod Zastaw – Gotówka Pod Zastaw
Ocena

Pożyczki pod zastaw – jakie opcje mamy do wyboru?

Podstawą produktu finansowego, jakim jest pożyczka pod zastaw jest jej zabezpieczenie nieruchomością lub inną własnością należącą do klienta lub osoby, która się na to godzi. Przykre mogą być konsekwencje niespłacania zobowiązania. Chodzi tu przede wszystkim o zajęcie nieruchomości lub danej rzeczy.

Podstawowymi produktami finansowymi, na jakie możemy się zdecydować są:

pożyczki pod zastaw nieruchomości,
pożyczki pod zastaw auta.

Powody, dla których warto zaciągać pożyczki pod zastaw?

Powodów zaciągania pożyczek pod zastaw jest całkiem sporo. Do najpowszechniejszych należą:
brak zdolności kredytowej – klient decydując się np. na pożyczki pod zastaw auta zwiększa swoje możliwości finansowe i staje się bardziej wiarygodny dla banku,
świadomy wybór pożyczki pod zastaw, w celu uzyskania od banku lepszych warunków kredytowania.

Pożyczki zabezpieczane na nieruchomości – rodzaje

Wśród pożyczek, których zabezpieczeniem są nieruchomości można wyróżnić:
pożyczki pod hipotekę – pożyczkodawca staje się wierzycielem hipotecznym i zostaje wpisany do księgi wieczystej, w której znajduje się nieruchomość. W przypadku licytacji nieruchomości, jeżeli pożyczkobiorca nie będzie spłacał należności terminowo, wierzyciel hipoteczny ma pierwszeństwo w zaproponowaniu oferty przez innymi licytującymi,
pożyczki pod przewłaszczenie – pożyczkodawca zostaje właścicielem mieszkania na czas trwania pożyczki. W dziale III księgi wieczystej pojawia się jednak adnotacja, że po spłacie pożyczki, jej właścicielem staje się bezapelacyjnie pożyczkobiorca. Jeżeli jednak nie dojdzie do spłaty zobowiązania, pożyczkodawca może sprzedać nieruchomość po najlepszej możliwej cenie. W ten sposób będzie w stanie zaspokoić swoje roszczenia. Nadwyżkę jest zobowiązany oddać pożyczkobiorcy. Tak jest w teorii. W praktyce różnie z tym bywa. Rzadko spotyka się, aby pożyczkodawca był skłonny oddać nadwyżkę wynegocjowanej kwoty spłaty dłużnikowi,
pożyczki pod umowę kupna-sprzedaży z prawem odkupu – pożyczka pod zastaw mieszkania w tym przypadku jest pożyczką lombardową, która wzbudza bardzo wiele kontrowersji. Często jest przedmiotem sporów sądowych, ze względu na niejasne warunki umowy i sporo nadużyć. Pożyczka ta opiera się na zasadzie, że pożyczkobiorca sprzedanie nieruchomość, ale przy tym zachowuje prawo do jej odkupu po cenie wyższej, gdy będzie miał na to odpowiednie środki (zwykle termin wykupu jest ściśle określony w umowie). Jeżeli z tego prawa nie skorzysta, nieruchomość przechodzi na całkowitą własność pożyczkodawcy. Może on z taką nieruchomością zrobić, co tylko chce. Pożyczka ta wzbudza sporo kontrowersji głównie dlatego, że dość nieprecyzyjnie zostały tu określone warunki sprzedaży i ponownego wykupu. Sytuacja jest bardzo skomplikowane i niecodzienna. Lepiej tego typu produkty finansowe omijać szerokim łukiem.

Pożyczka pod zastaw samochodu – główne założenia

Procedura zaciągania pożyczki pod zastaw samochodu jest praktycznie taka sama, jak w przypadku pożyczek pod zastaw nieruchomości. Spisywana jest umowa przywłaszczenia. Firma pożyczkowa staje się właścicielem pojazdu w 51%.

Otrzymuje więc większość. Umowa pożyczkowa musi zawierać dokładne zapisy gwarantujące, że gdy dojdzie do spłaty zobowiązania, samochód będzie własnością pożyczkobiorcy, a pożyczkodawca nie będzie miał do niego żadnych praw.

Osoba decydująca się na taką pożyczkę, może swobodnie korzystać z samochodu, ale nie może go sprzedać w okresie obowiązywania umowy.

Co jest najważniejsze w momencie podpisywania umowy pod zastaw?

Istotne jest, aby przed decydowaniem się na pożyczkę pod zastaw na bardzo duża kwotę i długi termin spłaty, czy będziemy w stanie regularnie spłacać takie zobowiązanie i czy faktycznie jest to nam potrzebne „do szczęścia”.

Czasem kredyt jest po prostu ostatecznością. Lepiej skorzystać z tej opcji, gdy faktycznie nie ma innego wyjścia. Trzeba pamiętać, że jeżeli pojawią się problemy ze spłatą należności, możemy stracić nieruchomość lub samochód.

Zawsze podpisując umowę pożyczkową warto zwrócić uwagę nie tylko na samą kwotę pożyczki, ale także na naliczane dodatkowe koszty. Są to prowizje, odsetki, koszty opłat notarialnych i wszelkie inne opłaty, które firma pożyczkowa za świadczenie usług może nam naliczyć. Wszystkie te kwoty są zawsze wyszczególnione w umowie pożyczkowej. Należy bardzo dokładnie się z nimi zapoznać przed podpisaniem umowy.

Zalety pożyczek pod zastaw

kilkukrotnie tańsze oprocentowanie, niż w przypadku standardowych zabezpieczeń,
nie ma możliwości popadnięcia w pętlę zadłużenia, ponieważ nie możemy wtedy wziąć kilku pożyczek na raz,
duża kwota zaciąganego zobowiązania – nawet kilkaset tysięcy złotych. Jest to idealna kwota, jeżeli chcemy sfinansować zakup nieruchomości lub jej remont,
możliwość spłacenia kredytem pod zastaw innych długów – jest możliwość wyjścia z pętli finansowej.

Jakie wady mają pożyczki pod zastaw?

nie ma możliwości wzięcia pożyczki ponad wartość zabezpieczenia,
trzeba wziąć tylko jeden kredyt. Nie można mieć kilku decydując się na pożyczki pod zastaw.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here