Pożyczki Społecznościowe

Data dodania: 17 października 2017 r. / Aktualizacja: 4 stycznia 2023 r.

Z czego wynika popularność pożyczek społecznościowych?

Od jakiegoś czasu można obserwować modę na pożyczki społecznościowe. Zdobywają one coraz większą popularność wśród klientów korzystających z internetowych usług finansowych.

Specjalnie stworzone do tego celu portale internetowe umożliwiają pożyczanie pieniędzy między ludźmi, którzy ich potrzebują i takimi, którzy mają je do zaoferowania.

Wszystko można załatwić bez wychodzenia z domu i pośrednictwa instytucji finansowych, które owładnęły rynek już jakiś czas temu. Pośrednikiem w tym przypadku jest właściciel portalu. Jest to bardzo ciekawy produkt finansowy, który jest atrakcyjny zarówno dla pożyczkobiorców, jak i inwestorów.

Popularność pożyczki społecznościowe online, czyli social lending, zyskały w 2005 roku, kiedy to brytyjski portal Zopa.com umożliwił ich udzielanie. Produkty te były i nadal są atrakcyjne, ze względu na proste mechanizmy ich działania. Podstawą jest tu zainteresowanie, zarówno pożyczkobiorców, jak i inwestorów.

Osoby, które potrzebują pieniędzy ogłaszają się na portalu, wypisując swoje oczekiwania, czyli na przykład chęć zaciągnięcia zobowiązania na 1000 zł z 5-procentowym oprocentowaniem, z terminem spłaty do 30 dni. Podobne ogłoszenia mogą zamieścić inwestorzy dysponujący wolnymi środkami. Idealna pożyczek społecznościowych jest bardzo prosta – dać możliwość szybkiego pożyczenia pieniędzy od innych osób, które dysponują kapitałem i chcą się nim podzielić na określonych warunkach.

Pożyczki społecznościowe na świecie

Pożyczki społecznościowe przez Internet bardzo szybko zyskały popularność w różnych krajach, także w Polsce. Zasada ich działania jest taka sama jak w Wielkiej Brytanii. Dziś można obserwować na świecie kilkadziesiąt platform, które umożliwiają tak szybkie i wygodne pozyskiwanie pieniędzy.

Największą popularność pożyczki społecznościowe zyskały w Stanach Zjednoczonych, gdzie mają bardzo dobre opinie. Można tam korzystać z usług ponad kilkuset portali oferujących social lending. Korzystają z nich miliony użytkowników chcących bez żadnych problemów pozyskać pieniądze, których potrzebują.

W Polsce pożyczka społecznościowa przez Internet również bardzo dobrze sobie radzić. Obecnie najpopularniejsze są pożyczki społecznościowe w kokos.pl. Nadal jednak obserwowany jest przyrost innych portali, które opierają swoją działalność na pożyczkach społecznościowych. Zachęcają one użytkowników prostym i szybkim sposobem na pozyskanie pieniędzy, co odbywa się w bezpieczny i bezproblemowy sposób.

Poza wpływem banków

Największą zaletą pożyczek społecznościowych jest to, że cała procedura odbywa się poza zasięgiem banku oraz innych instytucji finansowych. Procesem pożyczania pieniędzy zarządza portal, który oczywiście otrzymuje za taką usługę prowizję. Jednak wielu osobom odpowiada to, że wszystko odbywa się w mniej formalny sposób niż w standardowych instytucjach finansowych, a jednak w równie bezpieczny i bezproblemowy.

Proces weryfikacji na portalach pożyczkowych

Dla każdego portalu oferującego pożyczki społecznościowe bez BIK, ważne jest utrzymywanie wysokiego poziomu bezpieczeństwa, w realizowanych transakcjach. Podstawą jest tutaj sprawdzanie klientów, którzy chcą pożyczać pieniądze, jak i tych, którzy tych pieniędzy potrzebują.

Proces weryfikacyjny obejmuje:

  • potwierdzenie dowodu osobistego – należy przesłać skan dowodu osobistego,
  • sprawdzenie konta osobistego, zazwyczaj poprzez konieczność wykonania przelewu weryfikacyjnego na niewielką kwotę np. 1 grosz. Ważne jest, aby rachunek bankowy należał do osoby chcącej zaciągnąć zobowiązanie – muszą tam znajdować się jej dane osobiste. Jest to podstawą pozytywnego przebrnięcia przez proces weryfikacji,
  • kontakt telefoniczny z klientem,
  • opcjonalnie: niektóre portale proszą o wyrażenie zgody na wysłanie zapytania do Biura Informacji Gospodarczej o to, czy klient nie ma na swoim koncie żadnego zadłużenia. Niektóre portale z tego jednak rezygnują udzielając pożyczki bez sprawdzania historii kredytowej klientów.

Wszystkie powyższe elementy procesu weryfikacyjnego mają na celu zwiększyć bezpieczeństwo przeprowadzanych transakcji. Dzięki temu pożyczka społecznościowa zyskuje bardzo dobrą opinię wśród klientów i jest coraz bardziej popularna.

Powody popularności pożyczek społecznościowych

Szybkie pożyczki społecznościowe na każdym forum finansowym są bardzo szeroko omawiane. Wielu ekspertów zastanawia się, dlaczego zyskały tak dużą popularność. Odpowiedź jest tu jednak stosunkowo prosta. Bo jest to szybki sposób na pozyskanie potrzebnych pieniędzy, ale również na zarobienie.

W końcu portale oferujące pożyczki społecznościowe przygotowują oferty nie tylko dla potrzebujących pieniędzy, ale także dla tych, którzy tymi pieniędzmi chcą się podzielić. Ta druga grupa osób może zarobić na oprocentowaniu pożyczki, a także na kosztach dodatkowych, które pożyczkobiorca będzie musiał ponieść, jeżeli będzie chciał skorzystać z danej oferty. Zazwyczaj jednak proponowane są tutaj bardzo korzystne warunki, atrakcyjne dla pożyczkobiorców. Pozwala to uzyskać obopólne zadowolenie wszystkich klientów tych portali.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu