Parabanki – Lista Firma Parabankowych

0
126
Parabanki – Lista Firma Parabankowych
Ocena

Wiesz jaka jest różnica między bankiem a parabankiem? Z badań wielu firm wynika, że Polacy nie do końca mają świadomość tego, co odróżnia te dwie instytucje od siebie. Poniższy artykuł pomoże w rozwianiu wszelkich wątpliwości.

Parabanki to prywatne firmy, które w pewnym stopniu przypominają w zakresie działania standardowe banki. Na polskim rynku finansowym pojawiły się one mniej więcej w 2007 roku i od tego czasu zaczęły zyskiwać popularność wśród osób poszukujących alternatywy dla tradycyjnych ofert banków.

Choć wiele osób odczuwa strach przed zaciąganiem zobowiązań w instytutach pozabankowych, nie mogą one narzekać na brak klientów. Istnieje spora grupa ludzi, szczególnie młodych, dla których jest to podstawowe źródło finansowania i pozyskiwania pieniędzy na dowolny cel.

Banki a parabanki – zasady działania

Parabanki działają w oparciu o zasady znajdujące się w kodeksie cywilnym. Natomiast banki są zobligowane do przestrzegania przepisów prawa bankowego. Występuje tu więc zasadnicza różnica, którą instytucje pozabankowe wykorzystują, mogąc oferować bardzo konkurencyjne produkty finansowe, często nawet darmowe.

W przepisach prawa cywilnego ponadto można znaleźć szereg luk, które sprytnie niektóre parabanki w Polsce wykorzystują, aby skonstruować korzystną dla siebie umowę pożyczkową. Dlatego klientów tych instytucji tak przestrzega się, aby dokładnie zapoznawali się z umową. Mogą tam znaleźć się niewygodne zapisy dotyczące ukrytych kosztów, czy dodatkowych usług, za które trzeba będzie zapłacić. Tym samym wzrośnie kwota zaciągniętego zobowiązania.

Należy wspomnieć, że każdy bank objęty jest nadzorem finansowym oraz gwarancją depozytów. Tego typu regulacjom nie podlegają natomiast parabanki działające online. Znajdują się one w tzw. shadow banking, czyli w szarej strefie systemów bankowych. Nie brzmi to zbyt dobrze.

Jednak nie oznacza to, że wszystkie parabanki udzielają pożyczki na niekorzystnych dla klientów warunkach. Istnieje szereg instytucji pozabankowych, które dbają o swoich klientów i przygotowują dla nich atrakcyjne produkty finansowe. Wiele firm ma obecnie ugruntowaną pozycję na rynku i wiernych odbiorców swoich usług, zadowolonych ze współpracy.

Parabanki a prawo

Zaskakujące jest to, że parabanki, jako definicja instytucji finansowej, nie pojawia się w żadnym zapisie polskiego prawa. To słowo jest pomijane przez polskich ustawodawców. Nie używane są nawet sformułowania typu instytucja pozabankowa czy firma pożyczkowa. Są to terminy przyjęte przez środowisko finansowe, określające instytucje, które nie podlegają w swoich działaniach prawu bankowemu.

Pomimo tego, że parabanki online funkcjonują na podstawie przepisów prawa cywilnego, najwięcej informacji o nich można znaleźć w prawie bankowym, a mianowicie w art. 5 ust.2. Określone zostały tam czynności, które wykonują właśnie te instytucje finansowe. Należą do nich:

• udzielanie pożyczek,
• wykonywanie operacji przy użyciu kart płatniczych,
• wydawanie kart płatniczych,
• zbywanie i nabywanie wierzytelności,
• udzielanie i potwierdzanie poręczeń,
• sprzedaż i skup wartości dewizowych.

Na podstawie powyższego zapisu można stwierdzić, że parabanki z definicji to instytucje stworzone po to, aby udzielać pożyczek, a także świadczyć usługi z zakresu kredytowo-dewizowego.

Zaufanie wobec instytucji finansowych

Ciekawą kwestią jest to, jakim zaufaniem w Polsce cieszą się banki, a jakim parabanki. Zgodnie z przypuszczeniami, tradycyjne instytucje finansowe mają wysokie zaufanie w społeczeństwie. Choć z roku na rok zmienia się to, ze względu na dość rygorystyczne podejście do udzielania kredytów, a także częste awarie systemów informatycznych występujące w bankach.

Parabanki, które udzielają pożyczki na dowód, cieszą się umiarkowanym zaufaniem wśród Polaków. Ich reputacja została jednak mocno nadszarpnięta, w związku z aferą Amber Gold. W ostatnim czasie jednak słupki popularności nieco poszły w górę.

Bank a parabank – różnice

Do podstawowych różnic dzielących banki i parabanki należą:
• bank jest objęty nadzorem Komisji Nadzoru Finansowego, a parabank nie,
• bank podlega gwarancji depozytów, a parabank nie,
• prawną podstawą działalności banku jest prawo bankowe, a parabanku prawo cywilne,
• banki mogą udzielać zróżnicowane świadczenia finansowe, czyli pożyczki oraz kredyty, natomiast parabanki tylko pożyczki.

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here