Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty?

Data dodania: 17 lutego 2023 r. / Aktualizacja: 17 lutego 2023 r.
Rozłożenie długu na raty Rozłożenie długu na raty
Źródło: ANTONI SHKRABA production / Pexels

Goni Cię termin spłaty długu, jednak wiesz już, że nie dasz rady go dotrzymać? W takim razie warto napisać wniosek o rozłożenie długu na raty. Możesz go złożyć niezależnie od tego, jaką pożyczkę lub kredyt zaciągnąłeś. W tym artykule podpowiemy Ci, jak napisać taki wniosek o rozłożenie zobowiązania na raty, jak go złożyć oraz udostępnimy Ci dwa darmowe wzory. Zapraszamy do czytania!

W jakich sytuacjach warto rozłożyć dług na raty?

Na dobrą sprawę każdy dług można rozłożyć na raty. Najważniejsze kwestie, których dłużnik musi samodzielnie dopilnować to:

  • napisać wniosek przed przeterminowaniem się jego długu,
  • złożyć wniosek w formie pisemnej.

Możliwość rozłożenia długu na raty będzie pozytywnie rozpatrzona, gdy właśnie jako pożyczkobiorca wcześniej dasz znać wierzycielowi, że potrzebujesz skorzystać z takiej opcji ze względu na swoją sytuację finansową. Nie oznacza to, że przeterminowanego długu nie da się w ogóle rozłożyć na raty. Jest to jak najbardziej możliwe, ale będzie to wymagało dodatkowego wyjaśnienia i prawdopodobnie najpierw spłacenia, jakiejś części kwoty zobowiązania. Dopiero pozostała część długu zostanie rozłożona na raty, po złożeniu twojego wniosku.

Najczęściej wniosek o rozłożenie długu na raty dotyczy pożyczek chwilówek. Z tego względu, że są to pożyczki, które spłacane są jednorazowo. Jednak licz się z tym, że pożyczkodawca doliczy Ci dodatkowe koszty, których wysokość jest zapisana w umowie pożyczki.

Czy można rozłożyć dług na raty bez składania wniosku?

W poprzednim punkcie przeczytałeś, że jedną z kwestii niezbędnych do złożenia wniosku jest forma pisemna. Dlatego też o inne warunki spłaty długu nie poprosisz telefonicznie podczas rozmowy z przedstawicielem firmy windykacyjnej lub pożyczkodawcy. To na tyle istotna sprawa, która dotyczy samej treści umowy. W związku z tym wniosek też musi być złożony w formie pisemnej, żeby wierzyciel mógł to udokumentować. To również zabezpieczenie dla Ciebie, że taki wniosek faktycznie złożyłeś.

Jak złożyć wniosek o rozłożenie długu na raty?

Swój wniosek o rozłożenie płatności na raty możesz złożyć w różny sposób. Do dyspozycji masz:

  • wysłanie listu poleconego z potwierdzeniem odbioru,
  • skorzystanie z e-maila lub specjalnego formularza na stronie wierzyciela,
  • osobiście w placówce firmy.

Bez względu na to, na jaką opcję się zdecydujesz, to pamiętaj, żeby mieć przygotowane dwa dokumenty (jeden będzie kopią dla Ciebie) oraz otrzymać potwierdzenie złożenia takiego wniosku.

W przypadku wysłania listem będzie to potwierdzenie odbioru.

Do wysyłanego e-maila też możesz ustawić opcję potwierdzenia odbioru albo poprosić wierzyciela, żeby odpisał Ci na wiadomość, że do niego dotarła. Sam formularz na stronie pożyczkodawcy lepiej sprawdź, czy wyśle Ci np. kopię treści na twój adres e-mail. Nie zawsze w formularzach spotkasz się z taką możliwością.

Nawet składając osobiście taki wniosek, dopilnuj, żeby pracownik przyjmujący dokument wydał Ci jakieś potwierdzenie, na którym będzie data, podpis i pieczątka firmowa.

Jak napisać wniosek o rozłożenie zobowiązania na raty?

Przy pisaniu wniosku o rozłożenie pożyczki na raty najważniejsze jest uzasadnienie oraz dane, które pozwolą pożyczkodawcy ustalić, jakiej pożyczki dotyczy złożony dokument. Nawet najlepsze argumenty będą niczym, jeżeli nie da się ich udowodnić. Dlatego oprócz samej treści wniosku, pamiętaj też o dołączeniu załączników, które potwierdzą twoją trudną sytuację finansową.

Co powinien zawierać wniosek o rozłożenie długu?

Skoro już chcesz napisać wniosek o rozłożenie długu na raty, to pamiętaj, żeby uwzględnić w nim informacje, takie jak:

  • twoje dane osobowe (wraz z numerem PESEL),
  • dane firmy, do której kierujesz wniosek (nazwa i adres),
  • miejscowość i datę sporządzenia wniosku,
  • numer umowy pożyczki,
  • uzasadnienie złożenia wniosku w tym określenie:
  • jaka kwota pozostała do spłaty,
  • jaka ma być wysokość rat (najlepiej, żeby były to równe raty),
  • określenie terminów płatności (np. dziesiątego dnia każdego miesiąca zaczynając od … lub wskazanie konkretnych dat),
  • dlaczego składasz wniosek o rozłożenie na raty zobowiązania (np. utrata pracy, choroba).

Na koniec nie zapomnij się podpisać na wniosku. Pamiętaj, że do wniosku warto dołączyć jak najwięcej załączników. Pozwoli to łatwiej podjąć decyzję wierzycielowi oraz potwierdzi twoją sytuację.

Wzór wniosku o rozłożenie długu na raty PDF

Do dyspozycji dajemy Ci wzór wniosku o rozłożenie długu na raty w pliku PDF. Wystarczy go wydrukować, uzupełnić i wysłać do wierzyciela.

Wzór wniosku o rozłożenie długu na raty WORD

Z pliku WORD warto skorzystać, kiedy chcesz wysłać pismo elektronicznie. Wtedy edytujesz je dowolnie. Przy czym pamiętaj o tym, że wniosek wymaga odręcznego podpisu. Chyba że firma pożyczkowa zgodzi się na podpis zaufany. Wtedy tylko pamiętaj, żeby wysłać do wierzyciela plik w PDF-ie, żeby nikt go nie mógł już edytować.

Uzasadnienie wniosku o rozłożenie zadłużenia na raty — przykłady

Sytuacja finansowa dłużnika powinna być opisana konkretnie, tak żeby rzeczowo uzasadnić wniosek. Nie ma co się rozpisywać i opisywać całej historii swojego życia. Dla wierzyciela wystarczą konkretne argumenty, które najlepiej, żebyś mógł udokumentować.

W jaki sposób zrobić to dobrze? Zapoznaj się z poniższymi przykładami, które mogą Cię zainspirować przy pisaniu.

  1. Obniżenie wynagrodzenia. Jeżeli pracodawca musiał obniżyć Ci pensję, na pewno otrzymałeś na potwierdzenie nową umowę. Warto dołączyć ją do wniosku. Nie trzeba rozpisywać się, dlaczego firma podjęła takie kroki. Istotny jest skutek, czyli to, że obecnie zarabiasz mniej niż przed zaciągnięciem pożyczki.
  2. Utrata pracy. To trudna sytuacja w życiu każdego człowieka. Na udokumentowanie straty dochodów wystarczy kopia wypowiedzenia umowy. We wniosku napisz, od kiedy jesteś bezrobotny. Nie musisz udokumentowywać swoich poszukiwań nowej pracy.
  3. Niespodziewana choroba twoja lub bliskich. Choroba nie wybiera. Za to może być bardzo kosztowna. Napisz wierzycielowi, od kiedy chorujesz. Możesz dołączyć do wniosku np. wypis ze szpitala, dokumentację medyczną, albo faktury za leki.

Pamiętaj, żeby dobrze zastanowić się nad swoimi zobowiązaniami finansowymi oraz budżetem. Zaproponuj równe raty rozłożone na realny termin spłaty np. tuż po wypłacie. Dzięki temu dotrzymasz terminowej spłaty rat i unikniesz stresu związanego z przekazaniem przez wierzyciela długu firmie windykacyjnej.

Czy można rozłożyć należność na raty u komornika?

Ogólnie rzecz biorąc, nie ma sensu składania wniosku o rozłożenie długu na raty do komornika. Jest on tylko pośrednikiem, który wykonuje czynności egzekucyjne. Dług nadal jest własnością wierzyciela. Dlatego należy złożyć wniosek bezpośrednio do firmy, u której dług jest zaciągnięty.

Komornik może pośredniczyć w przekazaniu wniosku, jednak najlepiej warto złożyć wniosek adresowany do wierzyciela, a komornika dołączyć do tej korespondencji.

Zobacz również ile komornik może zabrać z pensji ?

Jak napisać wniosek o rozłożenie długu na raty do komornika?

Komornik jest tylko pośrednikiem i bez zgody wierzyciela nie może rozłożyć twojego zobowiązania na raty. Oczywiście może je przekazać do wierzyciela, jednak sprawa szybciej będzie rozpatrzona, jeżeli sam to zrobisz.

Dlatego też pismo dotyczące rozłożenia długu jest takie samo jak wskazane w powyższych akapitach. W związku z tym nie musisz się zastanawiać, jak napisać pismo. Wystarczy skorzystać z naszych darmowych wzorów.

Jak sprawdzić stan zadłużenia u komornika ?

Czy warto rozłożyć dług na raty?

Dług rozłożony na raty może nieść ze sobą dodatkowe koszty. Jednak rozłożenie ich w czasie będzie mniej bolesne niż, żeby długi zostały przekazane do firmy windykacyjnej. Wtedy dodatkowe opłaty za brak terminowej spłaty i wszelkie monity i upomnienia będą tylko rosły. Co sprawi, że twój dług również będzie rosnąć. Dlatego tak ważne jest dopilnowanie, żeby dług został spłacony w terminie.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu