Pożyczki Prywatne – pożyczki od osób prywatnych

Data dodania: 26 września 2017 r. / Aktualizacja: 4 stycznia 2023 r.

Pożyczki prywatne (społecznościowe) – co to za produkt finansowy?

Ostatnio w sieci dużo mówić się na temat pożyczek prywatnych, czyli społecznościowych. Tzw. social lending polega na zaciąganiu zobowiązań u prywatnych inwestorów, którzy ogłaszają się na dedykowanych portalach internetowych. Pożyczka prywatna jest udzielana z pominięciem instytucji finansowych.

Mechanizm działania pozabankowych pożyczek prywatnych bez BIK i KRD jest bardzo prosty. Na dedykowanych platformach internetowych swoje ogłoszenia zamieszczają potrzebujący pieniędzy oraz inwestorzy.

Inwestor zamieszcza informację o tym, że ma do pożyczenia na przykład 2000 zł z 6-procentowym oprocentowaniem, z terminem spłaty do 2 miesięcy. Na te ogłoszenia mogą odpowiadać wszystkie osoby, którym takie warunki pożyczki odpowiadają.

Z drugiej strony ogłoszeniodawcą może być także osoba potrzebująca wsparcia finansowego. Może zamieścić anons, w którym określi, że potrzebuje 1000 zł z 4-procnetowym oprocentowaniem, z terminem spłaty do 30 dni.

Na to ogłoszenie mogą odpowiedzieć wszyscy inwestorzy, którzy są w stanie takie warunki zaakceptować. Pośrednikiem we wszystkich transakcjach zawieranych na takiej platformie jest właściciel strony. Pobiera on prowizje za pośredniczenie w takich transakcjach.

Kto zapoczątkował „modę” na prywatne pożyczki na procent?

Prekursorem portali social lendingowych była brytyjska organizacja ZOPA, czyli Zone of Possible Agreement. W wolnym tłumaczeniu oznacza to strefę umożliwiającą porozumienie.

Stworzony w Wielkiej Brytanii model biznesowy polega na wymianie środków między chętnymi osobami, które mają pieniądze, którymi chcą się dzielić a osobami, które tych pieniędzy potrzebują. Bardzo szybko ten sposób pożyczania pieniędzy przyjął się w wielu innych krajach.

W Polsce pierwsze portale oferujące prywatne pożyczki pojawiły się w 2008 roku. Są obecnie konkurencyjną ofertą dla prężnie działających firm pożyczkowych. Do 2013 roku na polskim rynku było 6 portali świadczących tego typu usługi.

Co sprawdzić przed zaciągnięciem pożyczki społecznościowej?

W związku z tym, że w sieci każdy może podawać się za kogo chce, musisz uważać przy zaciąganiu pożyczek społecznościowych. Oczywiście portale przyjmujące zgłoszenia inwestorów sprawdzają te osoby. Jednak, jeżeli chcesz mieć pewność tego, od kogo pożyczasz pieniądze, sam przeprowadzać małe śledztwo. Powinieneś sprawdzić przede wszystkim:

  • czy firma lub osoba, od której chcesz pożyczyć pieniądze jest faktycznie tą, za którą się podaje. W tym celu warto sprawdzić w różnych rejestrach dane osobowe inwestora. W przypadku przedsiębiorstw pomocny będzie spis CEIDG (Centrum Ewidencji i Informacji o Działalności Gospodarczej). O prywatnych osobach możemy poczytać także w różnych rejestrach m.in. w BIK (Biuro Informacji Kredytowej),
  • warto sprawdzić, czy firma od której chcemy pożyczyć pieniądze sama je oferuje, czy jest jedynie pośrednikiem innej instytucji, która mogłaby naliczyć nam dodatkową prowizję za oferowane środki,
  • czy jest możliwość wypowiedzenia umowy pożyczkowej – nawet w przypadku prywatnych pożyczek pod weksel jest taka możliwość,
  • czy w zawartym porozumieniu zostały określone kary i dodatkowe koszty związane z zaciągniętym zobowiązaniem.

Warunki pożyczki społecznościowej

Prywatne pożyczki gotówkowe tak naprawdę wiele nie różnią się od znanych bardzo dobrze pożyczek gotówkowych oferowanych przez parabanki. Występuje tu jedynie taka różnica, że pieniądze pożyczamy od prywatnego inwestora, a nie od instytucji finansowej.

Są to także pożyczki udzielane na konkretny okres. Nakładane jest dogodne oprocentowanie. Bez tego drugiego elementu nie byłoby możliwe rozwijanie tego produktu finansowego.

Dzięki nakładanemu oprocentowaniu, na udzielaniu pożyczek zarabiają zarówno inwestorzy, jak i serwis (pobiera prowizję za udostępnianie możliwości zawierania transakcji) będący pośrednikiem.

Tak jak w przypadku większości firm pożyczkowych, tak i inwestorzy oferujący pożyczki prywatne pod weksel nie sprawdzają zdolności kredytowej pożyczkobiorców, a także nie interesują się ich historią w BIK.

Weksel jako zabezpieczenie umowy pożyczkowej

Popularną praktyką w przypadku pożyczek prywatnych, jest zabezpieczenie ich pod weksel. Stosowany jest weksel in blanco, czyli papier wartościowy o określonych przez prawo cechach. Zobowiązuje osobę wskazaną przez wystawcę do bezwzględnej zapłaty określonej sumy w ustalonym terminie.

Zagrożenia związane z zaciąganiem pożyczek społecznościowych

Wiele osób obawia się negatywnych konsekwencji, jakie może przynieść prywatna pożyczka zaciągnięta za pośrednictwem portalu. Oczywiście trzeba mieć świadomość pewnych zagrożeń.

Należy być przede wszystkim wyczulonym na nietypowe zapisy pojawiające się w umowach pożyczkowych. Jeżeli masz jakiekolwiek wątpliwości co do informacji tam zawartych, nie podpisuj umowy lub poproś o zmianę nieakceptowanego przez Ciebie punktu.

Przed ostatecznym zawarciem umowy, dokładnie sprawdź wszystkie dodatkowe koszty, jakie mogą wpłynąć na ostateczną sumę zobowiązania do spłacenia. W przypadku takich pożyczek, czasem może okazać się, że choć prowizja i oprocentowanie były do przyjęcia, pojawiają się w umowie zapisy podnoszące koszty pożyczki, ze względu na dodatkowe usługi.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu