ERIF co to i jak sprawdzić siebie w ERIF?

Data dodania: 13 marca 2023 r. / Aktualizacja: 17 marca 2023 r.
Czym jest ERIF ?Czym jest ERIF ?
Źródło: Pixabay / Pexels

Na rynku finansowym działają różne biura informacji gospodarczej, które zajmują się gromadzeniem informacji finansowych i gospodarczych oraz ich wymianie. Jednym z takich biur jest ERIF. W tym artykule dowiesz się czym jest ERIF, jakie dane przechowuje, a także czy negatywne wpisy można usunąć z ich bazy. Zapraszamy do czytania!

ERIF co to jest?

ERIF to jedno z kilku biur informacji gospodarczej działających w Polsce. Jego pełna nazwa to Europejski Rejestr Informacji Finansowej i pod tą nazwą funkcjonuje od 2016 roku. Początki działalności ERIF sięgają roku 2003 i wtedy biuro działało jako część austriackiej spółki KreditSchutzVerband von 1870.

Głównym celem działalności rejestru ERIF BIG jest gromadzenie, przechowywanie oraz udostępnianie informacji gospodarczych, które dotyczą firm i osób fizycznych. Natomiast przechowywane dane zawarte w bazie ERIF BIG udostępniane są instytucjom finansowym i pożyczkowym oraz firmom z różnych branż.

Działalność BIG-ów na podstawie Ustawy o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych

Ustawa o udostępnianiu informacji gospodarczych i wymianie danych gospodarczych narzuca na biura informacji gospodarczej określone obowiązki, które muszą wypełnić. Między innymi na jej podstawie sformułowane zostały poniższe zasady:

 1. Okres przechowywania danych w BIG.

 2. Jakie dane przechowywane są w BIG.

 3. Szybkość przekazywania informacji do BIG oraz czas ich aktualizacji.

 4. Regulacje o przekazywaniu informacji zawartych w różnych biurach pomiędzy sobą.

 5. Kiedy konsument może uzyskać darmowy raport o sobie oraz jak wysoka może być opłata, kiedy podmiot lub osoba chcą częściej otrzymywać informacje o swoich danych.

 6. Kto sprawuje nadzór nad biurami.

 7. Wysokość kar, np. za nieprawdziwą informację przekazaną do BIG.

Jakie dane znajdują się w bazie ERIF?

 Na rejestr dłużników ERIF składa się zbieranie informacji gospodarczych dotyczących:

 1. Wierzytelności — statusy wpłat, kwoty i waluty faktur, a także terminy ich wystawienia.

 2. Czynszach i rachunkach — statusy uregulowania opłat i ich wysokość.

 3. Pożyczkach – zaciągnięte kwoty, terminy spłat i zadłużenia nieuregulowane w ciągu 60 dni. Jednak nie każde takie zadłużenie będzie podane w ERIF, ponieważ instytucje bankowe i parabankowe nie muszą współpracować z ERIF.

 4. Dane osobowe i kontaktowe osób fizycznych i firm — dzięki, którym można zidentyfikować daną osobę lub przedsiębiorstwo.

 5. Dane dotyczące postępowań sądowych i egzekucyjnych.

 6. Ilości zapytań do BIG z ostatnich 12 miesięcy.

Dane zbierane do systemu ERIF pochodzą z różnych źródeł. Wśród nich znajdziemy:

 • sądy,

 • komorników,

 • inne rejestry gospodarcze,

 • instytucje Skarbu Państwa,

 • przedsiębiorców.

ERIF zbiera zarówno informacje pozytywne, jak i negatywne. Dlatego też osoby czy instytucje, które poszukują informacji na twój temat w rejestrze ERIF znajdą również informacje o tym, że jesteś wiarygodną osobą i nie zalegasz z płatnościami.

Czyje dane można sprawdzić w ERIF Biuro Informacji Gospodarczej?

W ramach biura informacji gospodarczej ERIF gromadzone są dane dotyczące:

 1. Osób prowadzących firmy jednoosobowe.

 2. Firm, które działają na polskim rynku.

 3. Osób fizycznych.

Wszystkie informacje gospodarcze o wyżej wymienionych konsumentach i kontrahentach są ujęte zarówno w charakterze dłużników, jak i wierzycieli.

Kto sprawdza rejestr ERIF?

Stronę internetową ERIF odwiedza wiele różnych firm i osób, które mogą skorzystać z danych na temat konkretnych zobowiązań finansowych, które są dostępne w bazie ERIF. To źródło danych gospodarczych na temat danej osoby fizycznej lub przedsiębiorstwa. W przypadku konsumenta informacje gospodarcze mogą pozyskać:

 1. Instytucje finansowe w tym:

  • banki, żeby sprawdzić, czy nie jesteś dłużnikiem;

  • instytucje pożyczkowe i parabanki, żeby zweryfikować twoją wiarygodność finansową,

  • firmy windykacyjne, w celu wpisania Cię jako dłużnika.

 2. Firmy telekomunikacyjne, aby potwierdzić, że klient będzie spłacał na czas rachunki za ich usługi, albo wpisać klienta, który ich nie opłaca.

 3. Towarzystwa ubezpieczeniowe w celu zweryfikowania, czy klient będzie w stanie zapłacić na czas składkę za polisę.

 4. Wspólnoty i spółdzielnie mieszkaniowe, które chcą wpisać do bazy ERIF lokatora, który nie płaci czynszu.

 5. Urzędy miast i gmin, jeżeli mieszkaniec nie opłaca podatków.

 6. Stowarzyszenia i fundacje.

Baza ERIF będzie też dobrym miejscem, żeby kontrahenci potwierdzili, że druga strona nie ma kłopotów finansowych i można swobodnie podpisać umowę o świadczenie usług albo dostarczanie towarów.

Nawet i osoby fizyczne mogą w podobny sposób korzystać z bazy ERIF, żeby sprawdzać firmy, albo inne osoby, którym np. chcą pożyczyć pieniądze.

W jaki sposób sprawdzić, czy jesteś dodany w rejestrze dłużników ERIF?

Jeżeli jesteś osobą pełnoletnią, to możesz założyć konto i sprawdzić informacje w bazie ERIF na własny temat. W tym celu wystarczy, że wpiszesz w pasku przeglądarki nazwę strony: erif.pl.

Na stronie internetowej ERIF po kliknięciu zakładki „Dla Konsumentów” zobaczysz u góry strony przycisk „Załóż konto”. Do utworzenia go będziesz potrzebować:

 • adresu e-mail,

 • numeru telefonu,

 • swoich danych osobowych w tym numer dowodu osobistego i numer PESEL,

 • dostęp do bankowości online.

W kolejnym kroku potrzebne będzie potwierdzenie tożsamości. Weryfikacji możesz dokonać na 3 sposoby.

 1. Szybka weryfikacja przelewem za 1 zł.

 2. Przesłanie skanu dowodu osobistego.

 3. Najszybszą opcją jest wpisanie kodu z powiadomienia SMS.

Kiedy potwierdzisz już swoją tożsamość, to możesz zalogować się na swoje konto. Do dyspozycji masz różne typy raportu do pobrania z zakładki „Sprawdzanie”.

 1. Raport na własny temat, który możesz pobrać za darmo raz na 6 miesięcy.

 2. Raport o dokumencie, który pozwoli Ci sprawdzić, czy ktoś próbował wyłudzić pożyczkę na twoje dane z wykorzystaniem skradzionego dowodu osobistego.

 3. Raport z rejestru zapytań, czyli pozyskasz informację o tym, kto wyszukiwał informacje o Tobie w ciągu ostatnich 12 miesięcy. Ten raport również jest dostępny bezpłatnie raz na 6 miesięcy.

Wygenerowane raporty są od razu dostępne do przejrzenia. Pobrany raport na Twoim koncie jest widoczny przez kolejne 90 dni.

Nim zaczniesz w pełni korzystać z usług oferowanych przez ERIF Biuro Informacji Gospodarczej S.A. to zapoznaj się z cennikiem dostępnym na stronie internetowej. Do dyspozycji masz m.in. sprawdzanie firm w innych bazach biur informacji gospodarczej takich jak:

 • BIG Infomonitor S.A.,

 • Krajowy Rejestr Długów S.A.,

 • Krajowe Biuro Informacji Gospodarczej S.A.

 Czy ERIF jest płatny?

Nie wszystkie usługi dostępne na stronie internetowej ERIF są bezpłatne. Wśród darmowych usług znajdziesz:

 • założenie i prowadzenie konta na stronie ERIF,

 • pobranie raportu o dokumencie,

 • raport na własny temat i z rejestru zapytań, ale tylko raz na 6 miesięcy.

Czy ERIF jest bezpieczne?

Biuro Informacji Gospodarczej ERIF musi spełnić regulacje ustawowe pod kątem prowadzonej działalności. Co przekłada się na stosowanie odpowiednich zabezpieczeń, żeby dane dotyczące osób i firm nie dostały się w niepowołane ręce.

Natomiast samo konto w systemie ERIF BIG wymaga przejścia przez proces potwierdzenia tożsamości, co przekłada się na bezpieczeństwo danych gospodarczych.

Czy negatywne wpisy można usunąć z bazy ERIF?

W przypadku negatywnych wpisów na swój temat w bazie ERIF jedynym rozwiązaniem, aby je usunąć, jest spłacenie wszystkich zobowiązań finansowych. Chodzi o wszystkie zadłużenia, które wykazał raport np. opóźnienia w spłacie mandatów, kredytu bankowego, chwilówek czy faktur za usługi.

Z założenia informacje zawarte w bazach dłużników takich jak ERIF ma ostrzegać innych przed podjęciem współpracy w przypadku konsumentów i kontrahentów, którym nie zależy na spłacie zobowiązań finansowych ze względu na swoją sytuację finansową.

Kiedy zobowiązanie zostanie przez Ciebie uregulowane, wówczas wierzyciel musi zgłosić ten fakt do wszystkich rejestrów, gdzie została przekazana informacja o Twoich zadłużeniach i ma na to 14 dni. ERIF po otrzymaniu informacji od wierzyciela ma 7 dni na usunięcie negatywnych wpisów, żeby odciążyć i polepszyć twoją zdolność kredytową.

Czym różni się ERIF od BIK?

Główna różnica pomiędzy ERIF a BIG to przedmiot działalności, czyli rodzaj gromadzonych danych gospodarczych.

Biuro Informacji Kredytowej (BIK) gromadzi dane na temat pożyczek, kredytów i innych zobowiązań finansowych. Informacje pobiera od:

 • banków,

 • SKOK-ów,

 • instytucji pożyczkowych

 • oraz innych instytucji finansowych.

Natomiast Europejski Rejestr Informacji Finansowej (ERIF) pozyskuje informacje gospodarcze od współpracujących z nim:

 • firm windykacyjnych,

 • urzędów miejskich i gmin,

 • instytucji finansowych (w tym banków i SKOK-ów),

 • przedsiębiorców,

 • konsumentów,

 • operatorów telekomunikacyjnych,

 • spółdzielni mieszkaniowych,

 • towarzystw ubezpieczeniowych,

 • zakładów komunalnych,

 • stowarzyszeń i fundacji,

 • przedsiębiorstw komunikacji publicznej

 • i innych.

Dlatego, gdy starasz się o uzyskanie kredytu hipotecznego, to bank w pierwszej kolejności sprawdzi Cię w BIK. Natomiast w ERIF możesz mieć lepszą zdolność kredytową, bo ten rejestr dłużników nie współpracuje z taką samą ilością instytucji finansowych co BIK.

Czy istnieją pożyczki bez sprawdzania w ERIF?

ERIF Biuro Informacji Gospodarczej nie jest często sprawdzaną bazą przez banki. Instytucje finansowe częściej korzystają z rejestru Biura Informacji Kredytowej, żeby zweryfikować wiarygodność klienta i udzielić mu kredytu.

Natomiast firmy pożyczkowe zwykle sprawdzają kilka baz biur informacji gospodarczej, żeby otrzymać pełen obraz zdolności kredytowej potencjalnego klienta. Jednak nawet jeżeli masz negatywny wpis w ERIF, KRD czy BIG to nadal możesz otrzymać pożyczkę. Wszystko dlatego, że pożyczkodawcy mają niższe wymagania niż banki.

Chwilówki bez ERIF ciężko znaleźć na rynku pożyczkowym, bo to jedna z baz, którą sprawdzają pożyczkodawcy. Z tego względu, że znajdują się w niej informacje z wielu branż nie tylko finansowej. Jeżeli twoje zobowiązania finansowe i dochody pozwalają wziąć dodatkową pożyczkę, to warto zapytać o pożyczkę w kilku firmach, gdyż każdy pożyczkodawca ma indywidualne podejście do klienta.

Pożyczki bez ERIF i innych baz już niedługo nie będą dostępne, ponieważ wraz z nowelizacją ustawy antylichwiarskiej każda firma pożyczkowa nie tylko sprawdzi pożyczkobiorcę w bazie biura informacji gospodarczej. Ocena zdolności kredytowej klienta musi się odbyć z wykorzystaniem danych gromadzonych przez rejestry biur.

Baza dłużników ERIF — co warto wiedzieć

O czym jeszcze na koniec warto wspomnieć o ERIF?

 1. W Polsce nie ma jednego i głównego biura informacji gospodarczej. Na rynku finansowym spotkasz się z kilkoma dużymi instytucjami, które konkurują między sobą.

 2. ERIF ma tę zaletę, że w jego bazie dostępne są zróżnicowane informacje gospodarcze z różnych branż. Nie tylko finansowej jak w przypadku BIK.

 3. ERIF należy do międzynarodowej grupy instytucji, które zajmują się gromadzeniem i udostępnianiem informacji gospodarczych z różnych krajów.

 4. Każde biuro informacji gospodarczej może współpracować z innymi podmiotami. Oznacza to, że nie będziesz mieć tej samej wiarygodności finansowej w systemach różnych biur.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu