Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

0
9

Jeśli chcesz pożyczać bezpiecznie, przed złożeniem wniosku, dokładnie prześwietl pożyczkodawcę. Czego nie można pominąć, sprawdzając firmę pożyczkową? Na jakie elementy zwrócić uwagę? Podpowiadamy.

Bezpieczeństwo, prowadzenie działalności zgodnie z prawem i stabilna pozycja na rynku to najważniejsze kryteria wyboru pożyczkodawcy. Sprawdzając firmę pożyczkową, zachowasz pewność, że masz do czynienia z rzetelnym, wiarygodnym partnerem, który wzorowo wywiąże się ze swoich obowiązków. A Ty, nie stracisz pieniędzy i… danych osobowych.

Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

Precyzyjne sprawdzenie firmy pożyczkowej powinno obejmować kilka elementów.

Rejestr instytucji pożyczkowych KNF

Pierwszym krokiem do prześwietlenia firmy pożyczkowej powinno być sprawdzenie, czy jej dane figurują w rejestrze instytucji pożyczkowych, prowadzonym przez Komisję Nadzoru Finansowego. Mimo że KNF nie nadzoruje działalności firm pożyczkowych, wpis do rejestru jest dowodem spełniania przez instytucję wymogów ustawowych.

Ważne: pamiętaj, że nazwa instytucji udzielającej pożyczek nie musi być tożsama z nazwą serwisu. Dobrym przykładem może być tu platforma Monedo. Właścicielem Monedo jest spółka Kreditech. To nie dane Monedo, ale własne Kreditechu znajdą się w rejestrze KNF.

Rankingi

Wiarygodność firmy pożyczkowej możesz także ocenić, analizując internetowe rankingi najlepszych pożyczkodawców, jak pożyczko.pl. Takie zestawienia skupiają wyłącznie podmioty, które działają legalnie. Wybierając jeden z nich, zachowasz pewność, że transakcja przebiegnie zgodnie z prawem.

Status spółki z o.o. lub spółki akcyjnej

Zgodnie z zapisami ustawy antylichwiarskiej, każda instytucja pożyczkowa, która rozpoczęła działalność po 11 marca 2016 roku, powinna być zarejestrowana jako spółka z.o.o. lub spółką akcyjną. Winna również złożyć oświadczenie deklarujące chęć prowadzenia działalności opartej na pożyczkach i dysponować kapitałem zakładowym w wysokości powyżej 200 tysięcy zł. Zanim wybierzesz pożyczkodawcę, upewnij się, że spełnia określone prawem wymogi.

Strona internetowa

Strona internetowa to cenne źródło wiedzy na temat wiarygodności firmy pożyczkowej. Analizując wygląd i zawartość serwisu, upewnij się, że pożyczkodawca:

podał swoje dane adresowe, numer telefonu, numer NIP, REGON i KRS;

udostępnił potencjalnym klientom kalkulator pożyczkowy;

udostępnił potencjalnym klientom formularz informacyjny. Dokument zawiera szczegółowe informacje dotyczące pożyczki, konsekwencji opóźnień w spłaci czy weryfikowanych przez pożyczkodawcę baz. Obowiązek udostępnienia formularza informacyjnego wymusza na firmach pożyczkowych prawo.

Opinie pożyczkodawców

Przed skorzystaniem z usług konkretnej firmy warto także poznać opinie innych pożyczkodawców. Choć pozytywne nie są gwarancją legalnie prowadzonej działalności, dadzą realny obraz przebiegu procesu pozyskania dodatkowych środków i pomogą uniknąć nieprzyjemny niespodzianek. Najszybszym i najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, co sądzą o firmie inne osoby, jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową nazwy firmy wraz z frazą opinie (np. Ferratum opinie) lub frazy pożyczki w … opinie (np. pożyczki w Wonga — opinie). Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ograniczysz się do jednego źródła informacji. Opinie znajdziesz bowiem na forach dyskusyjnych, w mediach społecznościowych czy na stronach poszczególnych pożyczkodawców.

Co jeszcze warto sprawdzić?

Zanim złożysz wniosek:

  • upewnij się, że przed analizą wniosku pożyczkodawca nie pobierze od Ciebie żadnych opłat. Stosowanie opłat za weryfikację wniosku, analizę baz czy inne czynności jest niedopuszczalne. Jedynym kosztem, jaki możesz ponieść przed otrzymaniem decyzji, jest opłata weryfikacyjna w symbolicznej kwocie (w zależności od firmy wynosi ona od 1,01 do 1 zł);
  • sprawdź, czy w wybranej przez Ciebie firmie (np. Wonga, Vivus, Filarum – https://pozyczko.pl/pozyczki/filarum/) odstąpienie od umowy jest możliwe. Taki przywilej zapewnia pożyczkobiorcom ustawa o kredycie konsumenckim. Jeśli instytucja nie wyraża na to zgody, istnieje ogromne ryzyko, że nie działa zgodnie z prawem;
  • sprawdź, czy będziesz mógł spłacić pożyczkę przed terminem. Bez konieczności ponoszenia dodatkowych opłat i informowania pożyczkodawcy o przyczynach swojej decyzji.

undefined

ZOSTAW ODPOWIEDŹ

Please enter your comment!
Please enter your name here