Jak sprawdzić wiarygodność firmy pożyczkowej — zadbaj o bezpieczną pożyczkę pozabankową

Data dodania: 4 lutego 2020 r. / Aktualizacja: 19 kwietnia 2023 r.
Jak sprawdzić firmę pożyczkową?

Jeśli chcesz pożyczać bezpiecznie, to przed złożeniem wniosku, zadbaj o zweryfikowanie pożyczkodawcy. W tym artykule podpowiemy Ci, czego nie możesz pominąć, sprawdzając wiarygodność firmy pożyczkowej oraz na jakie elementy warto zwrócić uwagę.

Na wiarygodność finansową wpływają bezpieczeństwo, rodzaj prowadzonej działalności czy stabilna pozycja na rynku pożyczek pozabankowych. Sprawdzając firmę pożyczkową, zachowasz pewność, że masz do czynienia z rzetelnym i wiarygodnym partnerem, który wywiąże się ze swoich obowiązków.

Od czego zacząć, żeby skutecznie sprawdzić firmę pożyczkową?

Aby sprawdzić firmę pożyczkową, wystarczy poczynić kilka kroków. Są one na tyle proste do wykonania, że praktycznie każda osoba z dostępem do internetu może je zrealizować. Dopóki Komisja Nadzoru Finansowego nie przejmie w pełni dozoru nad pozabankowymi instytucjami finansowymi, to obowiązek zadbania o własne prawa i bezpieczeństwo leży po stronie pożyczkobiorcy.

Co prawda od 2024 roku będą miały firmy pożyczkowe nadzór KNF, który będzie miał więcej możliwości kontrolowania wiarygodności usług danej firmy oraz niej samej. Mimo to dobrze samemu skontrolować pożyczkodawcę, żeby uniknąć usług niesprawdzonych instytucji pożyczkowych.

Rejestr instytucji pożyczkowych od Komisji Nadzoru Finansowego

Rejestr instytucji pożyczkowych to dobre miejsce, żeby zacząć weryfikację pozabankowych internetową firmy instytucji pożyczkowych. W końcu za niedługo wszystkie instytucje pożyczkowe będą miały obowiązek się w nim znaleźć. KNF stawia odpowiednio wysokie wymagania firmom udzielającym pożyczek krótkoterminowych m.in. poprzez określenie:

  • wysokości kapitału zakładowego spółki,
  • formy prawnej przedsiębiorstwa,
  • pochodzenia kapitału spółki.

Oprócz rejestru instytucji pozabankowych warto na stronie KNF-u sprawdzić też listę ostrzeżeń. Znajdują się na niej firmy pożyczkowe, wobec których istnieje podejrzenie popełnienia przestępstwa finansowego.

Przed wyszukiwaniem zwróć tylko uwagę na nazwę spółki. Może ona nie być tożsama z tym, co wyświetla Ci się na stronie głównej firmy oferującej pożyczki pozabankowe. Szczegółowe dane dotyczące firmy (w tym numer KRS) znajdziesz w zakładce „kontakt” lub „o nas” na witrynie internetowej. Tak jest np. z popularnym Bocian Pożyczki, gdzie jest to nazwa marki, a nie samej instytucji pożyczkowej. Jej właścicielem jest EVEREST FINANSE S.A.

Pamiętaj też sprawdzić, czy dana firma pożyczkowa jest wpisana do Krajowego Rejestru Sądowego (KRS). To pozwoli utwierdzić Ci się, że prowadzone usługi firmy pożyczkowej są po prostu legalne.

Lista członków Polskiego Związku Instytucji Pożyczkowych

Warto sprawdzić informacje, czy firma pożyczkowa figuruje na liście członków należących do PZIP. Dbają oni na bieżąco, żeby działalności firm pożyczkowych były etyczne i spełniały jak najwyższe standardy biznesowe. Co więcej, zależy im, żeby firmy pozabankowe poprawiły swoją renomę na rynku pożyczek pozabankowych.

Czy wiesz, że zanim KNF zajął się prowadzeniem rejestru instytucji finansowych, to listą firm udzielających chwilówek zajmował się PZIP?

Korzystaj nie tylko z rejestru firm pożyczkowych

Szukając firmy pożyczkowej, ważne jest, aby zbadać i porównać różne opcje. Oprócz zweryfikowania firm pozabankowych w dostępnych bazach i rejestrach masz też inne opcje. Skorzystaj z rankingów firm pożyczkowych, aby zorientować się, kto oferuje najlepsze usługi i produkty. Warto sprawdzić również informacje dostępne na stronach internetowych firm pożyczkowych, a także opinie klientów. To pomoże Ci określić, który pożyczkodawca jest rzetelną firmą pożyczkową, która może zapewnić Ci najlepszą obsługę i produkt. Teraz przyjrzymy się dokładnie tym innym sposobom na weryfikację wiarygodności firmy pożyczkowej.

Rankingi i porównywarki chwilówek online

Wiarygodność firmy pożyczkowej możesz także ocenić, korzystając z internetowych rankingów. Takie zestawienia skupiają wyłącznie podmioty, które działają legalnie. Wybierając jeden z nich, zachowasz pewność, że firma pozabankowa została już sprawdzona przez twórcę rankingu czy porównywarki w zakresie prowadzonych usług pożyczkowych.

Sprawdź stronę internetową firmy pożyczkowej

Strona internetowa to cenne źródło informacji na temat samej firmy pożyczkowej i oferowanych przez nią usług. Analizując wygląd i zawartość witryny, upewnij się, że pożyczkodawca:

  • Podał swoje dane adresowe, numer telefonu, NIP, REGON i KRS i są one prawdziwe.
  • Strona jest szyfrowana, czyli w pasku przeglądarki widzisz symbol zamkniętej kłódki. Świadczy to o zabezpieczeniach danych osobowych, które na niej wpisujesz.
  • Udostępnił potencjalnym klientom wzory umów, regulaminów itp. Wzór umowy pożyczkowej zawiera szczegółowe informacje dotyczące pożyczki, konsekwencji opóźnień w spłacie czy weryfikowanych przez pożyczkodawcę baz i rejestrów dłużników.

Opinie pożyczkobiorców

Przed skorzystaniem z usług konkretnego pożyczkodawcy, warto także poznać opinie klientów danej firmy pożyczkowej. Choć pozytywne opinie nie są gwarancją wiarygodności firmy pozabankowej, dadzą realny obraz przebiegu procesu pozyskania dodatkowych środków i pomogą uniknąć nieprzyjemny niespodzianek.

Najszybszym i najłatwiejszym sposobem sprawdzenia, co sądzą o firmie inne osoby, jest wpisanie w wyszukiwarkę internetową: „nazwy firmy” opinie (np. Vivus opinie).

Dzięki takiemu rozwiązaniu nie ograniczysz się do jednego źródła informacji. Opinie znajdziesz bowiem na:

  • forach dyskusyjnych,
  • w mediach społecznościowych
  • czy na stronach poszczególnych pożyczkodawców (tutaj szczególnie trzeba uważać, bo nie muszą być prawdziwe).

Wiarygodność finansowa a rodzaj prowadzonej działalności

Przy okazji sprawdzania wiarygodności danej firmy pożyczkowej w systemie KRS, czy w ogóle istnieje i jest legalnie działającą firmą, to warto również sprawdzić rodzaj prowadzonej działalności instytucji pożyczkowych oraz wysokość ich kapitału zakładowego.

Do końca 2023 roku wszystkie firmy pożyczkowe działające obecnie na rynku finansowym muszą dostosować się do zmian w przepisach. Oznacza to, że firma pożyczkowa będzie musiała:

  • mieć odpowiednią formę prawną w postaci spółki akcyjnej lub z ograniczoną działalnością,
  • radę nadzorczą,
  • kapitał zakładowy w wysokości 1 mln złotych.

To duże zmiany. Zwłaszcza że obecnie wystarczy, że firma działa jako S.A. lub Sp. z o.o., ale z kapitałem w wysokości 200 tys. złotych.

Ocena artykułu
5.0/5 (głosów: 1)

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu