5 porad jak budować pozytywną historię kredytową

Data dodania: 9 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 8 września 2017 r.

Dobra historia kredytowa może okazać się w przyszłości niezbędnym elementem dla wzięcia dużego kredytu np. pod zakup mieszkania czy budowę własnego domu.

Wiele osób współcześnie decyduje się na zaciągnięcie kredytu. Nie musi on dotyczyć wyłącznie finansowania dużej inwestycji. Wiele osób zaciąga niewielkie kredyty konsumenckie które przeznaczają na pokrywanie bieżących wydatków czy też kupno niewielkich artykułów codziennego użytku.

Niestety, baki często odmawiają przyznania kredytów. Wynika to z niejasnej lub negatywnej historii kredytowej. Czy możliwe jest rozwiązanie tego problemu przed jego zaistnieniem? Oczywiście – rozwiązaniem jest oczywiście budowanie pozytywnej historii kredytowej. Jak to zrobić? Podpowiadamy w kilku prostych krokach!

1. Bądź znany w BIK i zaciągaj kredyty. Mówi się, iż najgorsza sytuacja kredytowa to taka, kiedy nie jesteś znany w BIK. Aby to zmienić należy budować swoją historię kredytową. Można robić to na wiele sposobów: poprzez wnioskowanie na uruchomienie debetu na karcie debetowej, założenie karty kredytowej, kredytowanie niskich kwot na dowolny cel, również poprzez kupowanie dowolnych sprzętów na raty. Warto pomyślec o niewielkich pożyczkach przez internet. Polecane firmy to: wonga.pl, vivus.pl, via-sms.pl oraz pożyczkaplus.pl.

2. Warto co jakiś czas sprawdzać aktualny scoring (punktację) oraz stan zobowiązań w BIK. Obecnie, aby otrzymywać kompleksowe informacje o naszym scoringu oraz historii kredytowej koneiczne jest wykupienie subskrypcji w BIK. Roczny koszt to ok. 100 zł.

3. Mądrze korzystaj z limitów kredytowych. Wbrew pozorom bank chętnie monitoruje ruch na kartach kredytowych i innych. To również wpływa na scoring w BIK. W przypadku kart kredytowych comiesięczne przekroczenie limitu znajdzie się w raportach BIK.

4. Spłacaj terminowo raty zobowiązań. To podstawa w budowaniu pozytywnego wizerunku kredytowego. Dzięki regularnym spłatom zobowiązań będziesz dla banku bardziej wiarygodny terminowe spłacanie rat wpływa również na scoring w BIK. Nawet niewielkie opóźnienia w spłatach rat mogą rzutować na nasza opinię w oczach banków.

5. Kontaktuj się z bankiem w przypadku problemów ze spłatą rat. Wbrew pozorom banki chętnie podejmują dialog ze swoimi kredytobiorcami.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu