Spłata zadłużeń – wyczyszczenie BIK

Data dodania: 9 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 20 lipca 2017 r.
Spłata zadłużeń Spłata zadłużeń

BIK, czyli Biuro Informacji Kredytowej spędza sen z powiek wielu osobom, które chcą ubiegać się o pożyczkę. Najczęściej wpis w rejestrze dłużników jest sporym utrudnieniem w przypadku otrzymania kredytu. Na szczęście w niektórych sytuacjach możemy liczyć na wyczyszczenie niekorzystnych dla nas informacji.

Co znajduje się w BIK-u?

Na początku warto zastanowić się, jakie dokładnie informacje znajdują się w Biurze Informacji Kredytowej. Jak się okazuje, w rzeczywistości jest to swoista ewidencja całej naszej aktywności kredytowej – zarówno tej pozytywnej, jak i negatywnej. Można tutaj znaleźć dane dotyczące terminowego uiszczania spłat kredytów, które wzięliśmy w bankach lub SKOK-ach.

Na pewno takie informacje okażą się pomocne, gdy będziemy ubiegać się o otrzymanie kolejnego kredytu. Z drugiej strony, w BIK-u znajdują się także negatywne dane o naszej kredytowej aktywności. To właśnie tutaj nasz potencjalny kredytodawca znajdzie wiadomości odnośnie naszych długów i wysokości spłat, z których wciąż się nie wywiązaliśmy. Takie dane na pewno okażą się przeszkodą, gdy będziemy składać wniosek o kolejną pożyczkę.

Jak można wyczyścić BIK?

Jak się okazuje, w niektórych przypadkach można postarać się o wyczyszczenie danych dostępnych w Biurze Informacji Kredytowej. Jest to możliwie przede wszystkim w trzech najważniejszych wypadkach:

  • wygaśnięcie podjętego zobowiązania po upływie czasu
  • wniosek odwoławczy
  • obecność błędnych informacji w rejestrze BIK

W przypadku pierwszej możliwości warto podkreślić, że dotyczy to pięcioletniego upływu czasu. Samo odwołanie również jest zależne od upływu określonego czasu. Koniecznie należy również zadbać o zlikwidowanie wpisu w BIK, jeśli dotychczasowe wiadomości są niezgodne z prawdą.

Warto nadmienić, że wbrew pozorom czyszczenie informacji zawartych w Biurze Informacji Kredytowej nie jest zbyt trudnym zadaniem, jednakże jest to możliwe tylko w przypadku spełnienia ściśle określonych warunków. Szczegółowe dane są dostępne na oficjalnej stronie internetowej Biura Informacji Kredytowej.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu