Gdzie i w jaki sposób sprzedać swój dług?

Data dodania: 12 maja 2015 r. / Aktualizacja: 12 maja 2015 r.

Dziś, by móc otrzymać pożyczkę, wcale nie trzeba spełniać jakichś wyjątkowych wymagań. Mało tego, można nawet nie posiadać żadnych dochodów, a do tego mieć kilka innych zobowiązań finansowych na koncie. Taki stan rzeczy sprawia, że coraz więcej osób ma ogromne problemy ze swoimi długami – problemy, z którymi nie są w stanie sobie poradzić.

Okazuje się, że wyjściem z takiej niekomfortowej sytuacji może okazać się sprzedaż długu. Co ciekawe, jeszcze niedawno z możliwości tej korzystały tylko firmy, dziś chętnie sięgają po nią także osoby prywatne.

Sprzedaż długu to po prostu przeniesienie wierzytelności na inną osobę, najczęściej firmę, z którą nawiązuje się nową umowę, opierającą się na innych, zupełnie nowych warunkach. W przypadku chwilówek bywa to bardzo korzystne, gdyż wysokość odsetek karnych naliczanych za każdy dzień zwłoki bywa nie do udźwignięcia dla wielu dłużników. Nowy wierzyciel może zaproponować łagodniejsze i możliwe do spłaty warunki.

Jak znaleźć podmiot, który zechce odkupić dług? Nie jest to trudne. W Internecie można znaleźć wiele tego typu ogłoszeń. Funkcjonują nawet specjalne giełdy długów. Bardzo ważne w tym wszystkim jest to, że w obliczu konkurencji firmy odkupujące długi walczą między sobą o klientów (w tym o ciebie, jeśli interesuje cię sprzedaż długu), dlatego warto sprawdzić oferty kilku z nich, by wybrać tę, która jest w stanie zaoferować najlepsze dla ciebie warunki.

Pamiętaj, by przed podpisaniem kolejnej umowy, z nowym wierzycielem, dokładnie zapoznać się z nowymi warunkami, by nie okazało się, że trafisz z deszczu pod rynnę. Musisz też wziąć pod uwagę, że nie każdy dług można sprzedać. Tego typu firmy raczej nie zechcą go odkupić, gdy masz na karku kilku wierzycieli, gdy są już rozpoczęte czynności windykacyjne lub komornicze, gdy jest już prowadzona sprawa sądowa na temat twojego zadłużenia, a także wtedy, gdy nie widać żadnych możliwości egzekwowania należności. Jeśli nie posiadasz żadnego majątku, który byłby zabezpieczeniem długu, raczej trudno będzie ci sprzedać dług. Dlatego pamiętaj, by traktować to rozwiązanie raczej jako ostateczność i zawsze ostrożnie podchodzić do jakichkolwiek pożyczek – nawet na niewielkie kwoty.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu