Jak sprawdzić czy jesteśmy wiarygodni kredytowo?

Data dodania: 9 kwietnia 2015 r. / Aktualizacja: 8 września 2017 r.

Kredyty cieszą się ogromnym powodzeniem wśród Polaków, którzy za pośrednictwem takiego wsparcia finansowego mogą pozwolić sobie na zakup samochodu, nowej nieruchomości czy nowoczesnego sprzętu AGD. Nie każdy jednak ma możliwość otrzymania takiego finansowego wsparcia – szczególnie jeśli nie spełniamy podstawowych warunków.

Biuro Informacji Kredytowej – co to takiego?

Informacje na temat naszej dotychczasowej aktywności kredytowej są dostępne w Biurze Informacji Kredytowej. To właśnie BIK zawiera wszystkie najpotrzebniejsze dane – zarówno odnośnie naszych zadłużeń, jak i spłat terminowych. Oczywiście w przypadku terminowego uiszczania spłat BIK działa na naszą korzyść, przybliżając nas do otrzymania kredytu.

Warto podkreślić, że banki oraz SKOK-i mają swobodny dostęp do BIK-u, z którego zawsze korzystają w przypadku nowych klientów. Co więcej, niejednokrotnie tego typu dane decydują o otrzymaniu bądź o odmowie względem konkretnego klienta. Jeśli zatem zamierzamy ubiegać się o finansową pomoc, warto najpierw samemu się przekonać, co BIK może powiedzieć o naszej kredytowej aktywności.

Czy można sprawdzić BIK?

W dzisiejszych czasach każdy z nas może bez problemów sprawdzić dane dostępne w Biurze Informacji Kredytowej. W tym celu można zdecydować się na jeden spośród wielu kroków:

  • sprawdzenia danych za pośrednictwem bankowości elektronicznej
  • sprawdzenia danych poprzez uzyskanie dostępu na oficjalnej stronie Biura Informacji Kredytowej
  • pisemne wysłanie wniosku o pozyskanie potrzebnych danych

Niestety, wciąż wielu Polaków nie wie, że można w dowolnej chwili sprawdzić informacje ukazane w BIK-u. W rzeczywistości jest to banalnie proste zadanie, które na pewno nie zajmie nam dużo czasu. Warto się o to postarać z odpowiednim wyprzedzeniem, aby mieć pewność, że dane zawarte w Biurze Informacji Kredytowej nie zaważą na decyzji banku. Dzięki temu będziemy mieć gwarancję, że jesteśmy w stu procentach wiarygodni w oczach banku i posiadamy realną szansę na otrzymanie pieniężnego wsparcia.

Ocena artykułu
Oddaj głos, bądź pierwszy!

Komentarze

WongaChwilówka nr 1 w rankingu